Leah Williamson om kvartsfinalen: ”Sverige Ă€r ett fantastiskt lag”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

Sverige ska möta de regerande europamÀstarna England i kvartsfinal i EM.
England som Àr ett av fler favorittippade lag möter ett Sverige som gÄtt under radarn.
– Ett starkt lag, vi ser fram emot mötet, sĂ€ger Leah Williamson till Sportbladet.

Sverige och England möter varandra i kvartsfinal. TvÄ lag som har mötts mÄnga gÄnger under senaste Ären, bland annat i EM-kvalet och i EM 2022. Nu drabbas lagen samman redan i kvartsfinalen.

– Sverige Ă€r ett fantastiskt lag, de Ă€r skoningslösa i sĂ€ttet de tar sig an matcher, sĂ€ger Englands lagkapten Leah Williamson.

England Àr regerande mÀstare och har en enorm press pÄ sig. De Àr Àven i Är favorittippade, men Sverige som har gÄtt lite under radarn bÄde innan och under mÀsterskapet börjar ju mer och mer bollas upp som favoriter.

– Det kĂ€nns som att de alltid gĂ„r under radarn sett till förvĂ€ntningar, att ingen riktigt pratar om dem. Det Ă€r lite respektlöst i min mening, för de gör alltid bra ifrĂ„n sig, kan hota de flesta lag och ta en medalj eller ta sig till semifinal. Ett starkt lag, vi ser fram emot mötet.

Mittbacken Leah Williamson spelar till vardags i Arsenal dÀr hon Àr lagkamrat med Stina Blackstenius. Nu möts anfallaren och försvararen, men bÄda vet om varandras styrkor och svagheter.

– Ja, jag antar det, men hon kĂ€nner mig precis lika bra ocksĂ„, sĂ„ vi kommer vĂ€l neutralisera varandras vapen.

Sverige möter England i EM-kvartsfinal klockan 21.00 pÄ torsdag den 17 juli.

Video

Asllani: ”Jag ville inte spela i landslaget”

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: