Beskedet: Cifuentes har tagits ur tjänst av QPR
Marti Cifuentes har tagits ur tjänst av QPR.
Detta på grund av att relationen med klubbens ledning har rasat samma, enligt The Telegraph.
– Det här är naturligtvis en besvikelse för alla inblandade, säger vd Christian Nourry till klubben.
Marti Cifuentes kommer inte att träna Queens Park Rangers, då klubben har tagit honom ur tjänst.
Detta uppger brittiska The Telegraph har att göra med att spanjoren och QPR:s ledning inte kommer överens. De skriver att parterna är oeniga kring klubbens framtida strategi och att de senaste veckornas diskussioner har fått situationen att bli värre.
Det har också lett till att samtal förs om att bryta den tidigare Bajen-tränarens kontrakt.
– Det här är naturligtvis en besvikelse för alla inblandade, säger QPR:s vd Christian Nourry i ett uttalande och fortsätter:
– Jag har full förståelse för supportrarnas frustration i det här läget. Som klubb arbetar vi för att lösa detta ärende så snabbt som möjligt så att vi kan påbörja våra förberedelser för framtiden på allvar.
Vidare uppger The Telegraph att en annan Championship-klubb, West Bromwich, är intresserade av att anställa spanjoren och att en kontakt väntas tas inom kort.
Marti Cifuentes har basat över QPR i nästan ett och ett halvt år och förde i år klubben till en mittenplacering i ligan.
Den här artikeln handlar om: