Leverkusen undvek jättefiasko – räddades på övertid i cupen

Bayer Leverkusen var på väg ur tyska cupen.
Då räddade Patrick Schick Bundesliga-mästarna – på övertid.

Leverkusen vände och vann mot andraligalaget Köln.

Kvartsfinalen i den tyska cupen skulle bli en enkel match för Bayer Leverkusen. De regerande Bundesliga-mästarna ställdes mot andraligalaget FC Köln, och att det skulle bli något annat än en hemmaseger var svårt att se på förhand.

Riktigt så blev det inte.

Köln, som leder 2. Bundesliga, tog ledningen i den första halvlekens sista minut, och tidigt i den andra halvleken utökade gästerna till 2–0.

Bara minuter senare kunde Leverkusen reducera genom Patrick Schick – men det skulle dröja länge innan topplaget hittade kvitteringen.

I matchens sista övertidsminut hittade nämnde Schick 2–2-målet och räddade kvar Leverkusen i cupen. Målet betydde att cupmatchen gick till förlängning.

Väl där fullbordade Victor Boniface Leverkusens vändning när han hittade rätt till 3–2 tidigt i förlängningen.

Men dramat var inte över där.

Med knappt tio minuter kvar kvitterade Köln genom Imad Rondic och det såg ut att bli drama hela vägen till slutvissla – men målet dömdes bort.

Leverkusen vann till slut med 3–2 och är vidare i tyska cupen.

Startelvor

Bayer Leverkusen:
Kovar – Mukiele, Tah, Tapsoba – Frimpong, Palacios, Xhaka, Grimaldo – Buendia, Wirtz – Schick.

FC Köln:
Schwabe – Hubers, Schmied, Heintz – Thielmann, Huseinbasic, Martel, Finkgrafe – Ljubicic – Downs, Maina.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: