
Rödin skadad – borta resten av säsongen: ”Otroligt ledsna”
Pontus Rödin har drabbats av en knäskada.
Den svenske mittbacken kommer att tvingas till operation.
– Vi är så klart otroligt ledsna över det, säger Silkeborgs tränare Kent Nielsen.
Det var i början av 2024 som Pontus Rödin, 24, lämnade Sverige och IK Brage för Silkeborg i den danska högstaligan. Sedan dess har mittbacken fått snålt med matchminuter i Danmark, men under den senaste tiden har Rödin äntligen blivit en permanent del av startelvan.
Fram tills nu.
Det var i måndagens 4-0-seger mot Vejle i Superligans nedflyttningsslutspel som Rödin skadade knät, och under onsdagen meddelar Silkeborg att mittbacken tvingas till operation och att hans säsong därmed är över.
– Vi är så klart otroligt ledsna över det. Först och främst för Pontus räkning, men också för lagets räkning, för Pontus har verkligen levererat på en hög nivå i vår och framför allt de två senaste matcherna, säger tränare Kent Nielsen till klubbens hemsida.
– Nu jobbar vi på att hitta rätt lösning i försvaret för de kommande uppgifterna, och det är jag väldigt säker på.
För Silkeborg väntar två cupsemifinaler mot Brøndby och fem matcher i Superligan.
Den här artikeln handlar om: