
Rankar Sundgren som topp 3 i ligan: ”MĂ„ste behĂ„lla honom”
Nu ett Är senare beskrivs den tidigare AIK-försvararen som en av de största succéerna i hela ligan:
â Han Ă€r en av de tvĂ„ spelarna som utvecklats mest i hela ligan – han Ă€r topp 3 pĂ„ sin position, sĂ€ger grekiska journalisten Spyros Giannopoulos.
Daniel Sundgren lÀmnade AIK för Aris sommaren 2019. Ett treÄrskontrakt skrevs med den grekiska klubben, och Sundgren fick en utlandsflytt relativt sent i karriÀren (han var 28 dÄ).
I fjol sÄg den ut att vara pÄ vÀg att ta slut. Sundgren hamnade i frysboxen helt och hÄllet och gjorde inte en match frÄn mars och framÄt.
Ett trÀnarbyte förÀndrade allt för Sundgren, dÀr Akis Mantzios tog över som ny trÀnare i somras. Och Mantzios har Sundgren som en personlig favorit, sÀger journalisten Spyros Giannopoulos som jobbar pÄ Sportime i Grekland.
Mantzios föregÄngare, tysken Michael Oenning, var tvÀrtom avogt instÀlld till Sundgren, nÄgot som svensken berÀttade om i en intervju med FotbollDirekt för ganska precis ett Är sedan. Han talade bl a om utebliven lön och hur Oenning behandlade honom "som ett spöke".
I somras fick Daniel Sundgren inte hÀnga med laget pÄ trÀningslÀger inför sÀsongen 2020/2021. Men situationen skulle förÀndras snabbt - efter ett inhopp mot Panathinaikos i fjÀrde omgÄngen sÄ har han spelat till sig en fast plats i startelvan, och nu beskrivs han plötsligt som en av lagets nyckelspelare.
Samtidigt gör hela Aris sin bÀsta sÀsong pÄ över 40 Är. 1979/1980 slutade man tvÄa i ligan. Nu Àr man pÄ samma position i den slutspelsserie som spelas andra halvan av sÀsongen.
â Han har varit riktigt bra den hĂ€r sĂ€songen, hela Aris lag gör en remarkabel sĂ€song. TrĂ€naren har verkligen visat honom förtroende, och det har varit nyckeln, sĂ€ger Giannopoulos till FotbollDirekt.se.
â Han Ă€r en av nyckelspelarna i laget, det Ă€r han och Lucas Sasha (brasiliansk mittfĂ€ltare), Javier Matilla (spansk mittfĂ€ltare) och Mateo Garcia (argentinsk ytter).
25 matcher har det blivit totalt för Sundgren, som Àr högerback i ett 4-2-3-1-system.
â Han Ă€r precis i inlĂ€ggsspelet och crossbollar, han Ă€r taktiskt disciplinerad och slĂ€pper aldrig nĂ„gon motstĂ„ndare förbi sig pĂ„ sin kant, och han Ă€r vĂ€ldigt jĂ€mn i sitt spel.
â Jag skulle sĂ€ga att han Ă€r bland de tre bĂ€sta spelarna i ligan pĂ„ sin position. Det Ă€r Kenny Lala i Olympiakos, Rodrigo i PAOK, och Sundgren. De tre Ă€r de som sticker ut.
Efter ett snack med ledningen i somras sÄ Àr allt utagerat och glömt frÄn förra sÀsongen, och Sundgren Àr tillsammans med Aris en av grekiska ligans största succéer. Inför sÀsongen var laget tippat som topp 5 och en utmanare om Europaplatser, men man har övertrÀffat alla förvÀntningar.
â Sundgren Ă€r en av de spelare som tagit störst steg frĂ„n förra sĂ€songen till den hĂ€r sĂ€songen, i hela ligan. Det Ă€r han och Giorgios Masouras (mittfĂ€ltare i Olympiakos) som klivit fram som de som utvecklats mest.
Giannopoulos menar att man under Mantzios ledning har överpresterat, med smarta vÀrvningar, slipad taktik och instÀllning frÄn alla spelarna. Och dÀr har Sundgren spelat stor roll.
â Nu kommer Aris spela i Europa nĂ€sta sĂ€song och jag Ă€r sĂ€ker pĂ„ att han har det i Ă„tanke, i hopp om att komma till en Ă€nnu större klubb sĂ„ mĂ„ste han pusha sig sjĂ€lv.
Sundgrens kontrakt med Aris gÄr ut efter nÀsta sÀsong, men Giannopoulos har fÄtt indikationer pÄ att klubben vill förlÀnga redan nu.
â Jag har hört att de ska ta diskussioner om det efter att sĂ€songen Ă€r slut.
â Och om Aris vill behĂ„lla ett bra lag sĂ„ Ă€r det en absolut prioritet att försöka behĂ„lla honom. Om inte mĂ„ste de hitta en ersĂ€ttare som Ă€r lika bra. Men det kommer kosta mer att ta in nĂ„gon ny Ă€n att förlĂ€nga med honom.
Och det Ă€r i Giannopoulos bok redan nu klart att Aris kommer göra sin bĂ€sta sĂ€song sedan 1980. Ă
tta matcher ÄterstÄr för Sundgren och klubben, men han rÀknar kallt med att man behÄller sin andraplats.
â Absolut, resten av lagen dĂ€rbakom har varit stora besvikelser allihop. SĂ„ det Ă€r jag sĂ€ker pĂ„.
Den hÀr artikeln handlar om: