FD LÅNGLÄSNING – Förre MFF-talangen vill in i Juventus: ”Jag knuffade ner Dybala varenda gĂ„ng”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

TURIN. Giorgio Chiellini kommer fram och ger honom rÄd kring hur han ska följa med en anfallare. En anfallare som mycket vÀl kan vara Paulo Dybala. Ett nej tack till Malmö FF tog en ung pojke hela vÀgen till en gammal dam. FotbollDirekts MÄrthen Bergman besökte Mattias Andersson i Turin för att ta reda pÄ hur livet i en av vÀrldens största klubbar, Juventus, egentligen Àr.

Foto: Louise Laurenius

– Ja, hur tror du annars att jag tĂ€nker kring att jag Ă€r hĂ€r?

Vi sitter i en taxi pÄ vÀg till Juventus Stadium och Mattias Andersson, 19, ser frÄgande ut. Anledningen Àr att jag nyss antytt att jag tycker att han har en sund syn pÄ varför han valt att flytta till Juventus ungdomslag (primavera). Hur den lyder? En fotbollsutbildning dÀr han ska lÀra sig massor för att sedan lÄnas ut nÄgra omgÄngar innan han antingen sÀljs eller blir kontraktslös om tvÄ och ett halv Är.
– Tror du jag tĂ€nker att jag ska upp i a-laget?

Jag tĂ€nker nog att alla som gör resan mot att bli fotbollsproffs mĂ„ste

– Tro pĂ„ sig sjĂ€lva till 110 procent?

Jamen, typ?
– Jag tror pĂ„ mig sjĂ€lv till max, jag har högt uppsatta mĂ„l och sjĂ€lvklart hoppas jag ta en plats i Juve en dag. Men man mĂ„ste vara lite realistisk ocksĂ„, det Ă€r bara att slĂ€nga ett öga pĂ„ vilka spelare de har.

Foto: Louise Laurenius

Foto: Louise Laurenius

Foto: Louise Laurenius

Ni som slĂ€ngt ett öga pĂ„ ”Den gamla damens” mittbacksuppsĂ€ttning hittar Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini och Andrea Barzagli. Samma trio som bildat mittlĂ„s nĂ€r det italienska landslaget mönstrat bĂ€sta möjliga lag de senaste Ă„ren. DĂ€r bakom finns Ă€nnu en italiensk landslagsman i Daniele Rugani och 170 miljoners-förvĂ€rvet frĂ„n Bayern MĂŒnchen, Mehdi Benatia.
– GĂ„r jag runt och tĂ€nker att jag ska upp i a-laget och sĂ„ finns det kanske tvĂ„ procents chans att jag gör det nu till hösten, dĂ„ har jag ingen tanke pĂ„ vad jag ska göra om jag inte kommer dit. Jag vill vara beredd pĂ„ bĂ„de det ena och det andra. Jag tillhör fortfarande klubben nĂ€r jag blir utlĂ„nad sĂ„ det finns alltid chans att de tar tillbaka mig in i a-laget. SĂ„ den tanken finns alltid dĂ€r. Jag trĂ€nar och spelar alltid för att jag ska bli sĂ„ bra som möjligt men


Mattias skrattar till lite.
– De nollade nyss Barcelona. TvĂ„ gĂ„nger. Det Ă€r inte direkt sĂ„ att Allegri knackar pĂ„ dörren och undrar om det finns nĂ„gra stabila pjĂ€ser i primavera-laget.

Massimiliano Allegri. Foto: BildbyrÄn

Massimiliano Allegri, 49, har sedan han tilltrĂ€dde som Juventus-trĂ€nare 2014 tagit klubben till tre raka Serie A-titlar, tre raka ”Copa di Italia” och tvĂ„ Champions League-finaler. Hans primĂ€ra fokus Ă€r inte direkt klubbens ungdomslag.
– Han har absolut inte koll pĂ„ alla. Men han vet vem jag Ă€r. I slutet av förra hösten hade jag ett möte med vĂ„r sportchef och dĂ„ sa han att Allegri hade sett en av vĂ„ra matcher, fĂ„tt upp ögonen för mig och sagt ”shit, jag har inte vetat vem det Ă€r men jag vill se mer av honom pĂ„ vĂ„ra trĂ€ningar nĂ€sta Ă„r”.

Vilken jÀvla boost?
– Ja, det var jĂ€vligt fett. Jag hade varit ganska lack över att jag inte hade fĂ„tt trĂ€na med a-laget första halvĂ„ret. Men de förklarade det med att vi hade samma spelschema och de skickar inte upp de bĂ€sta spelarna dit dĂ„ för vi behövs i primavera. Mattias behövde inte vĂ€nta till ”nĂ€sta Ă„r”. Den 20:e december 2016 offentliggjorde Juventus truppen till supercupfinalen mot Milan, som spelades i Qatar. I havet av storstjĂ€rnor stack tvĂ„ namn ut. Primavera-spelarna Luca Coccolo och Mattias Andersson. Hans dittills största senioruppdrag var en plats pĂ„ en allsvensk bĂ€nk pĂ„ JĂ€mtkraft Arena nĂ€r Malmö FF mötte Östersund och en halvlek i en MFF-trĂ€ningsmatch mot tyska storlaget Wolfsburg.

Nu vÀntade tre dagar i Mellanöstern inför stormötet Juventus-Milan. Vi kommer tillbaka dit men först ska vi borra lite djupare i den dÀr halvleken mot Wolfsburg den 4:e augusti förra Äret. Det var nÀmligen dÀr den hÀr svartvit-randiga resan tog sin början.

In action i matchen mot Wolfsburg. Foto: BildbyrÄn

”Back in the days” i Malmö FF:s tröja.
Foto: BildbyrÄn

I U19-landslaget bildar han mittbackspar med kompisen Thomas Poppler Isherwood frĂ„n Bayern MĂŒnchen. Foto: BildbyrĂ„n

Mattias kliver ur taxin vid Juventus Stadium och vĂ„r jakt pĂ„ biljetter till Juventus-Genoa gĂ„r via Juventus store, dĂ€r du kan hitta allt frĂ„n pizza-spadar till spettekakor med Juventus klubbmĂ€rke pĂ„. Åtminstone kĂ€nns det sĂ„.
– Juve hade scouter pĂ„ plats för att kolla in Wolfsburgs brasse Luiz Gustavo. Men han spelade inte och istĂ€llet sĂ„g de mig i andra halvlek. Det mĂ€rkliga var att jag tyckte sjĂ€lv inte att det gick speciellt bra. Det gick vĂ€l okej liksom, men inget mĂ€rkvĂ€rdigt.

Drygt tre veckor senare ringde Mattias agent, förre svenska landslagshjÀlten Martin Dahlin.
– Han sa: ”Vill du veta nĂ„got sjukt? Juventus vill köpa dig”. Jag var i Östersund och skulle sitta pĂ„ bĂ€nken i min första allsvenska match nĂ„gonsin. Jag hade inte tĂ€nkt pĂ„ att jag skulle fĂ„ ett erbjudande frĂ„n utlandet, möjligtvis nĂ„gon mindre klubb som jag kunde sĂ€ga nej till. Men alltsÄ  Juventus, det var bara surrealistiskt.

Kommer du ihÄg vad du tÀnkte?
– Mina tankar gick vĂ€l pĂ„ det sĂ€ttet att det nog Ă€r inför nĂ€sta Ă„r eller inför januarifönstret eller nĂ„got sĂ„nt. Men det var bara nĂ„gra dagar innan fönstret skulle stĂ€ngas, vilket jag inte alls tĂ€nkte pĂ„. Dagen efter ringde jag Dahlin och frĂ„gade nĂ€r jag blev tvungen att bestĂ€mma mig. ”Om tre dagar”, sa han. DĂ„ fick jag panik. Jag var fortfarande i Östersund, jag hade inte pratat med mamma eller pappa annat Ă€n om intresset.

Han skrattar.
– Nu nĂ€r jag tĂ€nker tillbaka pĂ„ det sĂ„ var det bara stirrigt. Shit alltsĂ„, min hjĂ€rna gick pĂ„ högvarv de dagarna. Först tĂ€nkte jag att det Ă€r klart jag ska till Juve, fan vad fett. Men sen började allt snurra. Hur kommer jag trivas dĂ€r? Ska jag lĂ€mna min familj? Mina vĂ€nner? Mitt liv? Det var precis efter sommaren och min syrra hade dragit till Uppsala för att plugga, sĂ„ morsan hade Ă„ngest över det. Och sen kom jag dragandes med det hĂ€r. Hon mĂ„dde inte sĂ„ bra, Ă€ven om hon var glad för min skull.

Biljettjakten gĂ„r sĂ„dĂ€r och med svansen mellan benen fĂ„r vi bege oss tillbaka till Juventus centrum. Mattias Ă€r glassugen – ”glass Ă€r nog mitt största intresse” – och vi hamnar pĂ„ en uteservering vid en av Turins stora torg, Piazza Vittorio Veneto.
– Det var blandade kĂ€nslor de dĂ€r dagarna. Jag fick reda pĂ„ allt pĂ„ lördagen och nĂ€r jag var tillbaka i Malmö pĂ„ mĂ„ndagen var det hur mĂ„nga möten som helst. Det var skolan, klubbarna och sĂ„ vidare. Jag pratade med Danne (Malmö FF:s sportchef Daniel Andersson) och sa att det var intressant och han sa att de inte ville stoppa mig.

Hur var det att komma ner till Turin?
– Jag kĂ€nde sĂ„dan lycka, jag kĂ€nde ”det hĂ€r Ă€r sjukt nice, det Ă€r hĂ€r jag ska vara, hĂ€r jag ska trĂ€na, hĂ€r jag ska bli sĂ„ bra som möjligt”. Men samtidigt hade jag fet Ă„ngest, jag hade inte sagt hej dĂ„ till mina bĂ€sta vĂ€nner eller nĂ„gonting. Jag bara stĂ€ngde av, ville vara i min egen bubbla den dagen. SĂ„ fort jag var hemma pĂ„ hotellrummet var det grĂ„ten i halsen. Det var verkligen jobbigt.

Du tvekade aldrig?
– Aldrig. FrĂ„n sekunden jag bestĂ€mde mig för att göra detta sĂ„ visste jag att det var rĂ€tt. Men det var Ă€ndĂ„ sĂ„ jĂ€vla jobbigt att bara lĂ€mna allt. Man Ă€r inte dĂ€r pĂ„ samma sĂ€tt, Ă€ven om man reser hem och trĂ€ffar alla.

Hur lĂ€nge var det ”grĂ„tjobbigt”?
– Första dagen kanske. Jag kommer ihĂ„g första trĂ€ningen, nĂ€r jag satt i omklĂ€dningsrummet. Jag hade stress alltsĂ„. Det kliade i hela kroppen. Samtidigt som det var fett sĂ„ var det jobbigt, det var det, som fan, det ska man inte sticka under stolen med. Första veckorna gjorde jag inget annat Ă€n att prata i telefonen. Innan trĂ€ningarna, efter trĂ€ningarna, mamma, pappa, syrran. Jag bara pratade i telefon. SĂ„ hade internet gĂ„tt sönder pĂ„ hotellet ocksĂ„, sĂ„ rĂ€kningar blev ju, ja


Mattias mittbackspartner i P19-landslaget, Thomas Isherwood, Ă€r Ă€ven han ungdomsproffs i en europeisk storklubb, tyska Bayern MĂŒnchen.
– Vi snackade jĂ€ttemycket eftersom att vi kan relatera till varandra. Hur man kommer in i vardagen, hur svĂ„rt och ensamt det Ă€r i början, helt enkelt hur sjukt jobbigt det kan vara att flytta utomlands som 18-19-Ă„ring.

Det tog ett bra tag innan ”den första jobbiga tiden” var över.
– Allra vĂ€rst var det första tvĂ„ mĂ„naderna. DĂ„ hade jag Ă€ndĂ„ tvĂ„ bra polare i laget som jag kunde snacka engelska med, en frĂ„n Tjeckien och en cypriot. Men sen efter juluppehĂ„llet sĂ„ drog bĂ„da till andra klubbar, pĂ„ samma vecka. ”Smask, smask” sĂ„ var de borta och jag var tillbaka pĂ„ ruta ett igen. Det var hemskt. Kvar var en grupp med italienarna som Ă€r kassa pĂ„ engelska och en med de som snackar franska och Ă€r Ă€nnu sĂ€mre pĂ„ engelska. Och sĂ„ jag dĂ„.

Glassen kommer in pÄ bordet och Juventus-mittbacken pÄ andra sidan bordet skiner upp. Han slevar in lite i munnen och hinner inte svÀlja innan han recenserar.
– Det hĂ€r alltsĂ„. Det Ă€r livet det. Jag kan Ă€ta det varenda dag.

Foto: Louise Laurenius

Foto: Louise Laurenius

Foto: Louise Laurenius

Foto: MÄrthen Bergman

Om det var lite trögt vid sidan av planen i början sÄ gick det desto bÀttre pÄ densamma. Mattias tog direkt en plats i mittförsvaret och har varit en av primaveralagets viktigaste spelare under sÀsongen.
– Det gick bra direkt. NĂ€r jag kom in i början trodde jag, helt Ă€rligt, att de skulle vara bĂ€ttre Ă€n de var. Jag var Ă€ndĂ„ van vid att spela med Malmös A-lag och de hĂ„ller en riktigt bra standard. Jag kĂ€nde direkt att jag skulle klara av det hĂ€r.

Som trÀnare har han Italiens VM-guldhjÀlte frÄn 2006, Fabio Grosso.
– Han brinner som satan. Han Ă€r fruktansvĂ€rt bra, den bĂ€sta trĂ€naren jag haft.

Att han Àr en gammal storspelare antar jag bidrar till att man lyssnar ocksÄ?
– AlltsĂ„, jag visste ju typ inte vem det var. SĂ„ jĂ€vla pinsamt egentligen, du behöver inte skriva det.

Det kan du ge dig pÄ att jag ska. Du visste inte vem han var?
– Jomen, jag visste vem det var för vi hade mött dem för tvĂ„ Ă„r sen i Champions Youth League.

SÄ dina lagkamrater hade berÀttat?
– Ja, de sa ”det Ă€r han, han var med i VM”.

Han avgjorde ju finalen?
– Ja, det har jag ocksĂ„ fĂ„tt höra


Mattias trĂ€nare och Italiens förre guldhjĂ€lte Fabio ”Grande Grosso” Grosso. Foto: BildbyrĂ„n

Hur Àr han?
– Han Ă€r tuff, helt klart. Vi hade en spelare som skulle bli utlĂ„nad sĂ„ han pallade typ inte anstrĂ€nga sig och var lite trött pĂ„ primavera. Sen fick han komma in i nĂ„gon match nĂ€r vi lĂ„g under med 2-0 och han jobbade inte utan lallade bara runt. AlltsĂ„, Grosso stod vid hans ansikte i en kvart och bara skrek. Vi andra satt dĂ€r helt tysta och visste inte vad vi skulle ta oss till.

Han ler Ät minnet.
– Jag har faktiskt klarat mig undan en sĂ„dan utskĂ€llning. Men det Ă€r mycket hĂ„rdare hĂ€r och jag gillar det, det Ă€r bara att vĂ€nja sig.

Jag trodde det var mycket filmningar, kylspray och annat ”italienskt”?
– PĂ„ vĂ„ra trĂ€ningar gĂ„r det vĂ€ldigt hĂ„rt till. Vi hade en trĂ€ning förra veckan dĂ„ vi körde dubbelpass. Till andra passet var det tre stycken som inte kunde trĂ€na för att de hade fĂ„tt skador. Man stoppar inte för att nĂ„gon ligger ner och har ont. Man fĂ„r en köttare i huvudet, en köttare pĂ„ smalbenet, det Ă€r bara att skaka av det. Under min första trĂ€ning var det en snubbe som hoppade in med dobbarna i magen pĂ„ en annan sĂ„ han bara segnade ner och lĂ„g och skrek. TrĂ€naren sĂ€ger ingenting, spelet bara fortsĂ€tter sĂ„ sjukgymnasten smyger sig dit och börjar ta hand om honom. Jag blev lite chockad.

Det Ă€r dock inte bara ”köttande” pĂ„ schemat. Mycket av tiden Ă€gnas ocksĂ„ Ă„t taktisk skolning, pĂ„ en helt annan nivĂ„ Ă€n i Sverige.
– NĂ€r Grosso kör igĂ„ng pĂ„ whiteboarden alltsĂ„. Den Ă€r helt full tillslut. Innan en trĂ€ning kan han stĂ„ dĂ€r en halvtimme och snacka.

FörstÄr du allt?
– Inte ens hĂ€lften. Men jag vet vad jag ska göra och visar att jag Ă€r engagerad. Det rĂ€cker lĂ„ngt.

Glassen Àr uppÀten och dag har blivit kvÀll. Uteblivna matchbiljetter leder oss till en Juventus-bar, dÀr allt gÄr i svartvitt-randigt, för att se Juve-Genoa. Hemmalaget har en autobahn till sin 33:e Scudetto, den sjÀtte i rad, och dominerar frÄn start. Paulo Dybala, Gonzalo Higuain, Samuel Khedira och resten av superstjÀrnorna öser pÄ mot ett chanslöst Genoa-försvar. Mattias har trÀnat med a-laget flera gÄnger men minns tydligt första gÄngen.
– Jag var sĂ„ sjukt nervös. Jag fick spela varje match i primavera och trĂ€naren talade gott om mig. Jag var i bra form helt enkelt, sĂ„ var det nĂ„gon gĂ„ng jag skulle upp och trĂ€na med a-laget var det dĂ„. Mitt sjĂ€lvförtroende hjĂ€lpte jĂ€ttemycket de första trĂ€ningarna och helt Ă€rligt gick det jĂ€ttebra.

Gjorde det?
– Jepp, jag blev faktiskt förvĂ„nad över hur bra jag klarade mig dĂ€r uppe.

Man tÀnker annars att Dybala, Higuain och grabbarna Àr bra som fan.
– AlltsÄ  det Ă€r lite svĂ„rt att beskriva. Jag bara tar det som det kommer. Jag brukar inte ha nerver utan Ă€r ganska sĂ„ lugn. Men det Ă€r klart, det gick tio gĂ„nger snabbare Ă€n pĂ„ vĂ„ra trĂ€ningar. Även om det Ă€r mycket svĂ„rare att möta Dybala och Higuain sĂ„ Ă€r det ocksĂ„ lite lĂ€ttare att spela nĂ€r man har medspelare av vĂ€rldklass. Om jag har Pjanic som jag bara kan lĂ€gga in bollen pĂ„ och veta att han gör nĂ„got jĂ€ttebra, eller skicka ut den pĂ„ kanten till Dani Alves
 jag kĂ€nner mig trygg med alla spelarna pĂ„ planen.

FotbollDirekts MÄrthen Bergman och Mattias Andersson pÄ Juventus-restaurang i Turin. Foto: Louise Laurenius

Han petar lite i en carpaccio medan Genoas argentinske mittback Ezequiel Muñoz stöter in bollen i eget mÄl och mÀnniskorna pÄ sÄvÀl Juventus Stadium som baren vi Àr pÄ skickar armarna i skyn.
– En sak som ocksĂ„ hjĂ€lpt mig att hĂ„lla lugnet Ă€r nog att jag Ă€r inte sĂ€rskilt fotbollsintresserad. Jag Ă€r inte den som dras med i hajpen att ”shit, jag Ă€r i Juventus”. För mig Ă€r det bara fotboll.

NĂ€r du var med första trĂ€ningen, kör Allegri nĂ„gon presentation ĂĄ la ”hĂ€r Ă€r Mattias frĂ„n primavera och han kör med oss den hĂ€r veckan”?
– Nej nej, inget sĂ„nt. HĂ€r fĂ„r man kĂ€mpa sig in.

FrĂ„n spelarna dĂ„? Inget ”Ciao, kul att du Ă€r hĂ€r”?
– Jag Ă€r bara en ”utfyllnad” dĂ€r. Jag gĂ„r dit nĂ€r trĂ€ningen startar och gĂ„r tillbaka nĂ€r den Ă€r avslutad. SĂ„ Ă€r det. Jag byter inte om med dem, kĂ€kar inte lunch med dem. SĂ„ det var vĂ€l fler som inte sa hej Ă€n som sa hej. De tĂ€nker inte pĂ„ det, ser man dem i ögonen kanske de nickar lite Ă„t en. De Ă€r inte otrevliga men inte övertrevliga heller. Det Ă€r inte otrevlig stĂ€mning, det Ă€r bara att de kör sitt race. Jag förvĂ€ntade mig inget annat heller.

Giorgio Chiellini efter att ha förlorat Champions League-finalen mot Real Madrid. Foto: BildbyrÄn

Chiellini verkar sÄ go i intervjuer jag sett. HÀlsade inte han?
– Jo, han var typ den enda. Han Ă€r fruktansvĂ€rt underbar. Han Ă€r den jag har kommit nĂ€rmst, om man kan sĂ€ga sĂ„. Han brukar ge mig tips pĂ„ trĂ€ningarna och Ă€r jĂ€tteschysst. Vi har samma position, jag har spelat lite med honom sĂ„ efter att vi har spelat lite sĂ„ kommer han fram till mig och sĂ€ger ”tĂ€nk pĂ„ det hĂ€r och det hĂ€r”. Det Ă€r sĂ„ galet givande och sĂ„ coolt att jag bara tar in allting med öppna armar.

NĂ€r han ger dig tips, Ă€r det liksom ”wow, det har jag aldrig tĂ€nkt pĂ„â€?
– Lite faktiskt. För tvĂ„ veckor sedan lĂ€rde han mig hur jag ska följa med anfallaren pĂ„ bĂ€sta sĂ€tt och hĂ„lla honom framför mig. Jag hade inte alls tĂ€nkt pĂ„ det sĂ€ttet förut men han visade hur jag ska stĂ€lla mig för att hamna nĂ€rmre.

Och ingen har sagt det till dig innan?
– Nej. Mer hur jag ska stĂ„ nĂ€r bollen kommer in i straffomrĂ„det eller sĂ„, men inte hur jag ska följa med anfallaren.

Har du börjat göra sÄ som Chiellini sagt?
– Ja, nu har jag gjort det.

Och?
– Det funkar mycket bĂ€ttre. Jag kĂ€nner att jag har mer koll pĂ„ situationerna. Han visar mig mycket. Det Ă€r en hel del tjuvknep ocksĂ„, dra i armar och sĂ„nt. Jag börjar komma in i det mer och mer.

Paulo Dybala sĂ€tter 2-0 till Juventus, firar som sig bör med sin patenterade mĂ„lgest ”Dybala-mask”. Juventus-fansen Ă€lskar den lille argentinaren som precis kritat pĂ„ ett nytt lĂ„ngtidskontrakt med klubben.
– En gĂ„ng nĂ€r jag var med pĂ„ a-lagstrĂ€ningen dagen innan match sĂ„ skulle jag markera Dybala, nĂ€r han skulle komma ner och möta boll. Det var det spelsĂ€ttet de skulle ha den matchen. Och jag gick in hĂ„rt varenda gĂ„ng och knuffade ner honom. Det kanske inte var sĂ„ jĂ€vla snyggt men jag vann duellerna och spelarna i laget gillade det.

Vad sa han?
– Han sa inget. De gillar hĂ„rt hĂ€r. Jag vann ganska mycket pĂ„ det tror jag. Jag fick ingen status i laget men jag var inte ”ingen” lĂ€ngre.

Han uttalar sitt namn med italiensk touch.
– Jag var ”Andersson”.

Paulo Dybala med sin ”Dybala-mask” efter ett mĂ„l. Foto: BildbyrĂ„n

”Dybala-mask” i svensk tappning. Foto: Louise Laurenius

TĂ€nkte du aldrig ”tĂ€nk om de gör bort mig fullstĂ€ndigt nu, att jag inte alls hĂ€nger med” inför din första trĂ€ning?
– Jag hade lite sĂ„nt tĂ€nk, att om allt gĂ„r Ă„t helvete nu, vad fan ska jag göra? Men jag försöker alltid höja mitt sjĂ€lvförtroende, jag har inget att förlora, det Ă€r bara att köra. Och sĂ„ körde jag och sĂ„ gick det skitbra. Jag övertrĂ€ffade alla mina förvĂ€ntningar om jag ska vara Ă€rlig. Det var riktigt nice.

PÄ ett sÀtt gillar jag att det gick bra för dig, att skillnaden inte Àr sÄ stor. Men pÄ ett sÀtt vill jag ocksÄ att det ska vara stor skillnad, att de dÀr vÀrldsstjÀrnorna ska vara sÄ sjukt bra.
– Jag förstĂ„r vad du menar. Jag vill inte sitta hĂ€r och skryta men det har gĂ„tt riktigt bra pĂ„ a-lagstrĂ€ningarna, nĂ€stan lite för bra. Jag har ocksĂ„ nĂ€stan velat att de ska vara lite bĂ€ttre.

Mattias skrattar Ät det han nyss sagt.
– AlltsĂ„, de Ă€r grymma, men ja
 det har verkligen gĂ„tt bra för mig.

Mandzukic skickar in 3-0 till Juve precis innan halvtidsvilan och matchen Àr stendöd.
– Det dĂ€r Ă€r nĂ€stan den största skillnaden mot Sverige, avsluten. Higuain och Dybala, de gör mĂ„l pĂ„ allt. Under avslutningsövningarna bara smĂ€ller det bakom Buffon. Det gĂ„r inte ens att jĂ€mföra med ”Mackan” eller typ Jeremejeff. Det Ă€r nĂ„got annat hĂ€r.

Vilken spelare Àr du mest imponerad av?
– Jag gillar Bonucci som fan. Han Ă€r en spelare som bĂ„de kan gĂ„ in och kötta och Ă€ndĂ„ lira med finess. Hans krossbollar Ă€r gudomliga. Men alla Ă€r sĂ„ sjukt grymma individuellt. Och som lag
 det Ă€r bara ”taff taff taff taff”, det gĂ„r sĂ„ fort ibland att man inte hĂ€nger med.

Hur mycket kÀnner du att du lever drömmen?
– Jag kĂ€nner mer sĂ„ nu Ă€n vad jag gjorde i början. Det hĂ€r Ă€r lite pinsamt men
 första trĂ€ningen sĂ„ kunde jag inte ens alla namnen pĂ„ spelarna. Jag visste inte vad de hette. Det blev lite kĂ€mpigt nĂ€r man skulle kalla efter bollen. Men jag lĂ€rde mig snabbt. NĂ€r jag fick reda pĂ„ att jag skulle med till Qatar satte jag mig och pluggade in namnen innan.

Vilken var den kÀndaste spelaren du inte visste vem det var?
– Cuadrado hade jag ingen aning om vem det var. Aldrig hört talas om.

Juan Cuadrado. KÀnner du igenom honom? Foto: BildbyrÄn

Leonardo Bonucci, som lÀmnat Juventus för Milan sedan intervjun gjordes, eldar pÄ sin förra hemmapublik. Foto: BildbyrÄn

Juventus primavera-lag ”lever life” som Mattias uttrycker det. De flyger till alla matcher, bor pĂ„ lyxhotell och har löner inte mĂ„nga ungdomar kan matcha. Men jĂ€mfört med a-laget Ă€r det ingenting. NĂ„got han fick erfara under den dĂ€r supercup-resan till Qatar.
– Jag kĂ€nde mig fruktansvĂ€rt proffsig och sĂ„ himla viktig. NĂ€r vi flög dit sĂ„ scannade vi inte ens grejerna, vi gick genom en sĂ„ndĂ€r metallkontroll och den pep som satan men det var bara att fortsĂ€tta in pĂ„ flygplanet.
– NĂ€r vi skulle gĂ„ till bussen frĂ„n hotellet stod det massor av fans och vĂ€ntade, sĂ„ jag vĂ€ntade lite till nĂ„gon av vĂ„ra stjĂ€rnor promenerade sĂ„ jag kunde gĂ„ samtidigt som alla började skrika. Det var ju inte Ă„t mig de skrek men jag kĂ€nde mig Ă€ndĂ„ sĂ„ jĂ€vla viktig, jag var en av dem, sĂ€ger han och skrattar.

Det kÀnns som att du har vÀldigt mycket fötterna pÄ jorden kring hela den hÀr grejen, men att du ocksÄ Àr medveten om att du hade kunnat segla ivÀg ibland?
– Jag fĂ„r sĂ€ga till mig sjĂ€lv ibland. Men jag har vĂ€nner och familj som hjĂ€lper mig att hĂ„lla fötterna pĂ„ jorden. SĂ„ det Ă€r ingen risk.

Under tre dagar i Mellanöstern behandlades han som en vÀrldsstjÀrna.
– Det var jĂ€vligt fett. JĂ€vligt fett. SjĂ€lvförtroendet steg som bara den. Jag var lite rĂ€dd för mig sjĂ€lv dĂ„, sĂ„ bra som man tĂ€nkte om sig sjĂ€lv.

Han skrattar igen.
– Den första morgontrĂ€ningen dĂ€r gjorde vi inte sĂ„ mycket, men dĂ„ var jag fruktansvĂ€rt nervös. Även om det mest var kvadraten.

Kommer du ihÄg vilka som var i samma kvadrat?
– Ja, det var jag, Dybala, Lemina, Mandzukic och Evra.

DĂ€r mĂ„ste du ju kĂ€nt: ”inga jĂ€vla drĂ€llpassningar nu, Andersson”?
– Haha, ja, i kvadraten Ă€r det lite mer sĂ„. Det Ă€r inte sĂ„ mycket fotboll i det hela utan det Ă€r bara att passa.

Det blir vÀldigt tydligt vilka som har bra teknik och inte.
– Ganska tydligt, ja. DĂ€r kommer jag in som en svensk mittback och bara
 Ă€h, det var lite stressigt i den.

Var du mycket i mitten?
– Jag var nog mest i mitten, jo.

Leonardo Bonucci tar bollen vid mittlinjen och driver upp den mot Genoas straffomrÄde. FrÄn 20 meter bombar han pÄ och bollen sitter otagbart i nÀttaket bakom Eugenio Lamanna. Mattias skakar pÄ huvudet.
– Kolla Bonucci alltsĂ„, ouff! DĂ€r vill jag vara en dag.

FÖLJ FOTBOLLDIREKT FÖR DE SENASTE NYHETERNA OM SVENSK FOTBOLL!
– TWITTER
– FACEBOOK
– INSTAGRAM

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: