Alexander Chamorro Duranic matchvinnare när Vasalund besegrade Örebro Syrianska

  • Vasalund segrade – 3–0 mot Örebro Syrianska
  • Alexander Chamorro Duranic tvåmålsskytt för Vasalund
  • Örebro Syrianskas andra raka förlust

Vasalund besegrade Örebro Syrianska på hemmaplan i söndagens match i Ettan norra herr. 3–0 (1–0) slutade matchen.

Örebro Syrianskas assisterande tränare Kenneth Blomberg tyckte till om matchen:

– Om vi ska få med oss poäng borta mot ett topplag som Vasalund så krävs en insats på högsta nivå från oss. Idag är det återigen några enkla misstag som leder till att vi förlorar matchen. Misstagen kommer dessutom i skeden när vi har skaffat oss bra kontroll på Vasalunds rörliga anfallsspel. Det börjar bli dags för oss att förstå vikten av noggrannhet i det vi gör. Ska vi vara på denna nivå så behöver vi få ordning på detta pronto.

Vasalunds Alexander Chamorro Duranic tvåmålsskytt

Vasalund tog ledningen strax före halvtidsvilan, genom Alexander Chamorro Duranic. Det dröjde till den 74:e minuten innan Samuel Wikman ökade ledningen.

Till slut kom också 3–0 genom Alexander Chamorro Duranic i 90:e minuten. Målet var Alexander Chamorro Duranics femte i Ettan norra herr.

Det här betyder att Vasalund nu ligger på fjärde plats i tabellen, och Örebro Syrianska är på 14:e plats.

Den 20 september möts lagen återigen, då på Mellringe IP.

Vasalund tar sig an FC Stockholm Internazionale i nästa match borta torsdag 19 juni 19.00. Örebro Syrianska möter Gefle hemma söndag 22 juni 16.00.

Vasalund–Örebro Syrianska 3–0 (1–0)

Ettan norra herr, Skytteholms IP

Mål: 1–0 (41) Alexander Chamorro Duranic, 2–0 (74) Samuel Wikman, 3–0 (90) Alexander Chamorro Duranic.

Form senaste fem matcherna (segrar-oavgjorda-förluster):

Vasalund: 3-0-2

Örebro Syrianska: 0-1-4

Nästa match:

Vasalund: Stockholm Internazionale, borta, 19 juni

Örebro Syrianska: Gefle IF FF, hemma, 22 juni

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: