
Elliot Stroud räddade poäng när Mjällby kryssade mot Malmö FF
- Oavgjort mellan Mjällby och Malmö FF
- Elliot Stroud kvitterade i 73:e minuten
- Mjällby nu första, Malmö FF på femte plats
I halvtid ledde Malmö FF matchen på bortaplan i Allsvenskan mot Mjällby med 1–0, efter mål av Taha Ali. Men i andra halvlek jobbade sig Mjällby in i matchen, och kvitterade genom Elliot Stroud i 73:e minuten. Matchen slutade 1–1.
Det var sjätte matchen i rad utan förlust för Mjällby.
Mjällby–Malmö FF – mål för mål
Malmö FF gjorde första målet. Taha Ali slog till framspelad av Oliver Berg, redan i nionde minuten. Det dröjde till den 73:e minuten innan Elliot Stroud kvitterade för Mjällby på pass av Timo Stavitski. 1–1-målet blev matchens sista.
I den 87:e minuten blev Malmö FF:s Oliver Berg utvisad, och laget fick spela de sista tre minuterna med en spelare mindre.
Mjällby har tre segrar och två oavgjorda och 7–3 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Malmö FF har två vinster, två oavgjorda och en förlust och 7–2 i målskillnad. Det här var Mjällbys fjärde oavgjorda match den här säsongen.
Det här betyder att Mjällby är i fortsatt serieledning, med 31 poäng efter 14 matcher, och Malmö FF på femte plats med 23 poäng.
Lagen möts igen 9 augusti på Eleda Stadion.
Nästa motstånd för Mjällby är Öster. Malmö FF tar sig an GAIS borta. Båda matcherna spelas lördag 5 juli 15.00.
Mjällby–Malmö FF 1–1 (0–1)
Allsvenskan, Strandvallen
Mål: 0–1 (9) Taha Ali (Oliver Berg), 1–1 (73) Elliot Stroud (Timo Stavitski).
Utvisningar, Malmö FF: Oliver Berg.
Form senaste fem matcherna (segrar-oavgjorda-förluster):
Mjällby: 3-2-0
Malmö FF: 2-2-1
Nästa match:
Mjällby: Östers IF, borta, 5 juli
Malmö FF: Gais, borta, 5 juli
Den här artikeln handlar om: