
Fulham vann trots uppryckning av Tottenham
- Fulham vann med 2–1 mot Tottenham
- Alex Iwobi avgjorde för Fulham
- Andra raka segern för Fulham
Matchen mellan Fulham och Tottenham i Premier League slutade 2–1. Hemmalaget Fulham hade greppet i första halvlek och ledde med 2–0 och lyckades hålla undan till seger, trots att Tottenham lyfte sig i andra halvlek.
West Ham nästa för Fulham
Harry Wilson slog till redan i sjunde minuten och gav Fulham ledningen. 2–0 kom i 34:e minuten när Alex Iwobi slog till framspelad av Harry Wilson.
I 66:e minuten nätade Richarlison och reducerade åt Tottenham. Men mer än så orkade Tottenham inte med.
Fulham har två segrar och tre förluster och 8–10 i målskillnad på de senaste fem matcherna medan Tottenham har en oavgjord och fyra förluster och 5–12 i målskillnad.
Nästa motstånd för Fulham är West Ham. Lagen möts onsdag 4 mars 20.30 på Craven Cottage.
Fulham–Tottenham 2–1 (2–0)
Premier League, Craven Cottage
Mål: 1–0 (7) Harry Wilson, 2–0 (34) Alex Iwobi (Harry Wilson), 2–1 (66) Richarlison.
Varningar, Fulham: Tom Cairney, Issa Diop, Calvin Bassey. Tottenham: Richarlison, Pedro Porro, Micky van de Ven.
Form senaste fem matcherna (segrar-oavgjorda-förluster):
Fulham: 2-0-3
Tottenham: 0-1-4
Nästa match:
Fulham: West Ham Utd, hemma, 4 mars 20.30
Den här artikeln handlar om:






