
Julia Hammons gjorde avgörande målet för Eskilsminne mot Örgryte
- Eskilsminne vann med 1–0 mot Örgryte
- Eskilsminnes nionde seger för säsongen
- Eskilsminne nu tredje, Örgryte på åttonde plats
Eskilsminne vann med 1–0 på hemmaplan mot Örgryte i division 1 södra dam.
– Vi gör en stabil insats där jag tycker att vi skulle ha gjort några mål till, kommenterade Eskilsminnes huvudtränare Iztok Pristovnik efter matchen.
Örgrytes huvudtränare Moa Pettersson om matchen:
– En match där båda lagen tycker om att spela fotboll och vill driva matchen. Vi står upp bra, de gör ett mål i slutet av första halvlek alldeles för lätt på en omställning. I andra försöker vi tidigt göra förändringar både i byten och formation, men i eftermiddag får vi inte den utdelning vi vill ha då vi reagerar istället för att agera i situationer i anfallsspelet.
Helsingborg nästa för Eskilsminne
Eskilsminne har två segrar, en oavgjord och två förluster och 10–12 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Örgryte har en vinst, två oavgjorda och två förluster och 6–7 i målskillnad. Förlusten var Örgrytes tredje uddamålsförlust.
I tabellen innebär det här att Örgryte nu ligger på åttonde plats. Eskilsminne är på tredje plats.
Nästa motstånd för Eskilsminne är Helsingborg. Lagen möts tisdag 5 augusti 19.00 på Västergårds IP. Örgryte tar sig an Zenith hemma söndag 3 augusti 13.00.
Den här artikeln handlar om: