
Kristianstad tog ännu en seger – 2–0 mot Hammarby
- Kristianstad vann med 2–0 mot Hammarby
- Kristianstads fjärde seger på de senaste fem matcherna
- Amy Sayer avgjorde för Kristianstad
Kristianstad och Hammarby möttes på lördagen på Kristianstads Fotbollsarena. Kristianstad hade tre vinster i rad i Damallsvenskan inför matchen – och vann nu på nytt. Matchen slutade 2–0 (0–0).
Kristianstad–Hammarby – mål för mål
Inget av lagen fick in något mål under första halvlek, men direkt efter pausen slog Amy Sayer till framspelad av Alice Egnér och gav Kristianstad ledningen.
Och med fem minuter kvar att spela ökade Kristianstad ledningen genom Katla Tryggvadottir på pass av Remy Siemsen. 2–0-målet blev matchens sista.
Det här betyder att Kristianstad är kvar på femte plats, och att Hammarby fortfarande leder serien. Ett fint lyft för Kristianstad som låg på 13:e plats så sent som den 26 april.
I nästa omgång har Kristianstad Alingsås IF borta på Mjörnvallen, lördag 7 juni 16.00. Hammarby spelar hemma mot Vittsjö söndag 8 juni 15.00.
Kristianstad–Hammarby 2–0 (0–0)
Damallsvenskan, Kristianstads Fotbollsarena
Mål: 1–0 (47) Amy Sayer (Alice Egnér), 2–0 (85) Katla Tryggvadottir (Remy Siemsen).
Varningar, Hammarby: Emelie Bragstad.
Form senaste fem matcherna (segrar-oavgjorda-förluster):
Kristianstad: 4-1-0
Hammarby: 2-1-2
Nästa match:
Kristianstad: Alingsås IF FF, borta, 7 juni
Hammarby: Vittsjö GIK, hemma, 8 juni
Den här artikeln handlar om: