Poveda och Soares matchvinnare hemma mot Famalicao

  • Farense vann med 2–1 mot Famalicao
  • Dario Poveda matchvinnare för Farense
  • Femte segern för Farense

En resultatmässigt jämn match slutade till slut med seger för Farense som vann matchen hemma mot Famalicao i Primeira Liga herr på lördagen. 2–1 (1–1) slutade matchen. Dario Poveda slog till på stopptid och blev matchhjälte med sitt 2–1-mål.

Guimaraes nästa för Farense

Matchen fick ingen riktig karaktär förrän Famalicao tog ledningen efter en halvtimmes spel, genom Simon Elisor på pass av Gustavo Sa.

Farense kvitterade till 1–1 på tilläggstid i första halvleken, genom Filipe Soares framspelad av Claudio Falcao. Det matchavgörande målet kom på tilläggstid, när Dario Poveda slog till och gjorde 2–1 för Farense. Därmed hade laget vänt matchen.

På tilläggstid fick Famalicaos Pedro Bondo rött kort, och laget fick spela de sista minuterna med en spelare mindre.

Båda lagen har nu två segrar, en oavgjord och två förluster på de senaste fem matcherna, Farense med 3–3 och Famalicao med 8–6 i målskillnad. Det här var Farenses femte uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Famalicaos sjunde uddamålsförlust.

Med två omgångar kvar är Farense på 17:e plats i tabellen, medan Famalicao är på sjunde plats.

Säsongens första möte lagen emellan vann SC Farense med 2–1.

I nästa match möter Farense Guimaraes borta på söndag 11 maj 19.00. Famalicao möter Santa Clara lördag 10 maj 16.30 borta.

Farense–Famalicao 2–1 (1–1)

Primeira Liga herr, Estadio de Sao Luis

Mål: 0–1 (30) Simon Elisor (Gustavo Sa), 1–1 (45) Filipe Soares (Claudio Falcao), 2–1 (90) Dario Poveda.

Varningar, Farense: Claudio Falcao, Alex Bermejo, Marco Moreno, Paulo Victor, Filipe Soares, Rony Lopes, Tomas Ribeiro.

Utvisningar, .

Form senaste fem matcherna (segrar-oavgjorda-förluster):

Farense: 2-1-2

Famalicao: 2-1-2

Nästa match:

Farense: Vitoria Guimaraes, borta, 11 maj

Famalicao: Santa Clara, borta, 10 maj

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: