Segersviten sprack för Sandvikens IF mot IFK Lidingö

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

  • Sandvikens IF och IFK Lidingö kryssade
  • Sandvikens IF nu första, IFK Lidingö på femte plats
  • IFK Östersund blir nästa motstånd för Sandvikens IF

Sandvikens IF hade sex raka segrar inför hemmamatchen i division 1 norra dam mot IFK Lidingö. Då kom första poängförlusten sedan den 22 juni. Matchen på lördagen på Jernvallens Arena slutade 1–1 (1–0).

– Idag ville inte bollen in. Vi gör klart en bättre prestation än förra helgen och skapar 3–4 jättelägen att punktera matchen. Vi har inte heller marginalerna med oss från de gulklädda som missar för mycket enligt min åsikt, kommenterade Sandvikens IF:s tränare Niclas Kollgård.

IFK Lidingös tränare Kianoosh Mostaghimi:

– Vi mötte ett duktigt Sandviken som spelar väldigt fin fotboll och är en av favoriterna att vinna serien. Sandviken pressade oss hårt under de första 20 minuterna, och vi hade svårt med vårt höga försvarsspel. Efter cirka 20 minuter tog vi dock kontroll över matchen, men Sandviken lyckades göra mål i slutminuten av den första halvleken. I andra halvlek korrigerade vi vårt presspel och försökte matcha Sandviken, vilket vi lyckades med och fick utdelning för. Det fanns perioder även i andra halvlek där Sandviken tryckte ner oss, men vi var noggranna i vårt försvarsspel och lyckades hålla uppe pressen. Jag är väldigt nöjd med lagets insats och extra nöjd över våra två unga spelare som gjorde debut i Damettan.

Det var sjätte matchen i rad utan förlust för IFK Lidingö.

Sandvikens IF:s Lova Andersson gjorde 1–0 i första halvlek. I andra halvlek jobbade sig IFK Lidingö in i matchen, och kvitterade genom Lovisa Lindell.

Sandvikens IF–IFK Lidingö – mål för mål

Det här var Sandvikens IF:s fjärde oavgjorda match den här säsongen.

Sandvikens IF stannar därmed i serieledning, och IFK Lidingö på femte plats, i tabellen. Noteras kan att IFK Lidingö sedan den 8 augusti har avancerat fyra placeringar i tabellen.

Lördag 13 september spelar Sandvikens IF borta mot IFK Östersund 16.00 och IFK Lidingö mot Sollentuna borta 14.00 på Sollentunavallen.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: