![](https://fotbolldirekt.se/wp-content/uploads/2025/02/reinf.jpg)
Valberedningens besked: Nobbar Reinfeldt – drar sig ur
Simon Åström förordas till posten som SvFF-ordförande.
Det meddelar valberedningen under torsdagen.
Sittande ordföranden Fredrik Reinfeldt drar tillbaka sin kandidatur.
”Jag respekterar valberedningens besked”, säger han i ett uttalande.
Fredrik Reinfeldt, ordförande i Svenska fotbollförbundet (SvFF), lämnar sin post. Beskedet kommer efter att valberedningen meddelat att utmanaren Simon Åström föreslås som ny ordförande i två år.
”Jag respekterar valberedningens besked. Jag fullföljer mitt mandat till den 22 mars, då jag håller ett kort anförande om det gångna året. Jag vill rikta ett varmt tack till all den personal och andra engagerade för svensk fotboll som jag har haft förmånen att arbeta med. I övrigt kommer jag inte att lämna några fler kommentarer i egenskap av min roll som ordförande”, meddelar Fredrik Reinfeldt i ett uttalande.
Reinfeldts period som ordförande i SvFF har kantats av flera skandaler, och den tidigare statsministern har fått motta skarp kritik från många håll.
Motkandidaten i ordförandevalet, Simon Åström, har rapporterats ha stort stöd i distrikten.
Valberedningens förslag av ny ordförande skulle presenterats under fredagen. Av oklar anledning meddelades beskedet en dag tidigare.
Nyligen fick förbundets generalsekreterare Andrea Möllerberg lämna posten.
Texten uppdateras.
Den här artikeln handlar om: