Hoppfulla uppgifter – comebacken kan vara nära 

Djurgården möter Gais i eftermiddag och gör det med ett oroväckande skadeläge.  
Däremot hoppfulla signaler om ett viktigt nyförvärv som Mikael Marques. 
Enligt FD:s uppgifter har hoppet växt rejält  om en comeback inom bara några veckor
.

I december i fjol rankade han sig själv som en allsvensk topp-3 mittback. 

Två månader efter intervjun med FD skrev Mikael Marqués på för Djurgården – men har fram till i dag inte spelat en minut. Nu kommer emellertid hoppfulla uppgifter om att en comeback kan vara nära – till skillnad från

Patric Åslund, Rasmus Schuller, Oskar Fallenius och Nino Zugelj som allihopa ser ut att vara borta till efter sommaruppehållet. 

Enligt uppgifter till FotbollDirekt ser nu Marques ut att kunna få klartecken av läkarna i mitten av kommande månad. En match som ter sig realistisk är den mot Elfsborg den 19 maj.

Blir det inte den finns därefter mötena med Häcken (25 maj) alternativt Halmstad (1 juni). 

Mikael Marqués har inte spelat en match sedan han förra året skadade foten i ett möte med IFK Göteborg i juli. Försvaren opererades sedan kort därefter. 

Mikael Marqués spenderade säsongen 2024 på lån i VSK från MLS-klubben Minnesota United. I november meddelade klubben att Marqués köps loss på permanent basis – detta innan han sedan skrev på för Djurgårdens IF.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: