Imponerar stort – men har inte råd att köpa loss honom 

Viktor Djukanovic har äntligen hittat formen och han har gjort det i lilla Dunajska Streda. 
Men trots succén så uppges inte slovakerna ha råd att köpa loss honom. 
FotbollDirekt har priset på köpoptionen som har sjunkit. 

Viktor Djukanovic är utlånad året ut men hans framtid kan komma att avgöras redan i sommar. 
Den montenegrinske yttern har till sist imponerat och tiden i Dunajska Streda har blivit någonting helt annat än krisen i Standard Liège. 
Fem poäng på elva framträdanden i ligan är Djukanovic facit och genomgående med höga betyg för sina insatser. 

Men vart pålarna för hans framtid ska slås ner återstår ännu att se. 

Klart tycks hur som helst att det blir inte en comeback i Bajen – medan hans nuvarande klubb inte har resurser att köpa loss honom. 

Den option som gäller nu uppges vara betydligt lägre än den Expressen rapporterade om gentemot Standard Liège på 45-50 miljoner kronor. 
Enligt FotbollDirekts uppgifter handlar det nu istället om tre miljoner euro, motsvarande 34 miljoner. 

Å andra sidan uppges betydligt större klubbar börja röra på sig kring Djukanovic – detta från både Serie A och Eredivisie som inte lär ha några problem med att möta rådande klausul. 
Blir det verklighet så skulle Hammarby Fotboll trots allt sluta som ekonomiska vinnare med tanke på att Djukanovic kostade 11 miljoner när han kom. 

Video

Ellen Wangerheim till EM: ”Slår allt hittills’

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: