Amorim försvarar Dorgu – trots hjärnsläppet

Under onsdagen möttes Manchester United och Ipswich.
I den första halvleken var nyförvärvet Patrick Dorgu inblandad i baklängesmål och rött kort.
Tränare Amorim försvarade sin spelare efter matchen.

Under onsdagkvällen tog United en viktig seger efter en svag säsong hittills. Trots vinst inleddes matchen på värsta tänkbara sätt – för nyförvärvet Patrick Dorgu.

Dansken som kom till klubben i början av februari lyckades, under första halvlek, blanda sig i ett baklänges mål där han missbedömde sin lagkamrat och United-målvakten Onanas position. Dorgu lyckades lägga bollen förbi sin målvakt och Ipswich-spelaren Jaden Philogene kunde placera in bollen i öppet mål.

I den 43 minuten var 20-åringen inblandad igen, nu med en brutal tackling på en motståndare i Ipswich, där han kom in alldeles för vårdslöst med dobbarna – vilket ledde till rött kort.

Efter matchen klev Uniteds tränare Amorim ut och försvarade sitt nyförv.

– Han är redo. Det bevisade han i förra matchen. Alla spelare kan göra ett sådant misstag. I förhållande till hans utvisning – hans avsikt är att spela bollen, men han var kanske lite hård i situationen, säger Ruben Amorim till Viaplay.
– Han är oerfaren, men han är helt redo för Premier League. Folk dömer dig snabbt, men förra veckan var han tillräckligt bra.

Matchen slutade 3–2 till Manchester United.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: