Nordkoreas förbud: Får inte se Tottenham och Wolves

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Fotbollsintresserade nordkoreaner får klara sig utan Tottenham Hotspur, Wolverhampton och Brentford.
Matcher med sydkoreanska spelare får nämligen inte sändas i Nordkorea.
Det framgår av en rapport från sajten 38 North.

Den amerikanska sajten 38 North, som drivs av den Washington-baserade tankesmedjan Stimson Center, publicerade nyligen en omfattande rapport om hur internationell fotboll konsumeras i Nordkorea. Sajten specialiserar sig på den asiatiska diktaturen och analyserar både landets interna och externa affärer.

I rapporten framgår, bland mycket annat, att Premier League-fotboll är den mest sedda tv-sporten i landet, men tittarna får se matcher långt i efterhand.

Sex månader efter att den nuvarande Premier League-säsongen började har den statliga tv-kanalen Korean Central Television (KCTV) börjat sända matcher, om än med den kraftiga ingripanden av Pyongyang-regimens censur. Bevakningen av Premier League är nästan säkert ett brott mot upphovsrätten. Nordkorea har inte rättigheterna att sända Premier League-matcher, och sändningarna kan dessutom bryta mot de internationella sanktioner som riktar sig mot landets kärnvapenprogram.

”Hur KCTV får tag på inspelningarna är ett mysterium”, går det att läsa i rapporten.

Något som också framgår av 38 North-rapporten är att nordkoreanska tv-tittare inte tillåts se matcher där Tottenham Hotspur, Wolverhampton eller Brentford är involverade. Anledningen är att dessa lag har spelare med sydkoreanskt ursprung i sina trupper (Son Heung-min, Hwang Hee-chan, och Kim Ji-soo)– något som bedöms som icke lämpligt för konsumtion i Nordkorea.

Nordkoreas diktator, Kim Jong Un, har tidigare benämnt Sydkorea som ”fiendestat nummer ett”.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: