Roy Keane rasar: ”De är bluffar”
Manchester United åkte på en rejäl smäll borta mot Newcastle i helgen.
Efter matchen gick United-kaptenen Bruno Fernandes ut och vädjade om förbättring – något som inte uppskattades av klubblegenden Roy Keane.
– Det finns ingen mening i det, jag förstår inte hur vi kan lyssna på United-spelarna, sa Keane enligt The Sun.
Efter 4–1-förlusten mot Alexander Isaks Newcastle ligger Manchester United på en 14:e plats i premier League. Laget har haft det tufft mot lagen i den övre halvan av tabellen och efter matchen gick Manchesterklubbens kapten Bruno Fernandes ut och lovade förbättring.
– Jag vet hur tufft det är att representera den här klubben. De vill så mycket att ge till klubben, att vinna eftersom de vet hur mycket de kommer att bli ihågkomna om de vinner något med den här klubben, säger portugisen enligt The Sun och fortsätter:
– På torsdag går vi framåt, vi skapar en stor atmosfär på vår stadion, vi måste vara på framkant och ge allt vi har för vi vill ta oss till semifinalen.
En av personerna som inte uppskattade Bruno Fernandes kommentarer efter nederlaget var Manchester United-legendaren Roy Keane.
– Det finns ingen mening i det. Jag förstår inte hur vi kan lyssna på United-spelarnas intervjuer längre eftersom jag inte är säker på om de är en ärlig grupp, säger Keane.
– Han fortsätter att prata om att ha tro på sina lagkamrater, men riktigt bra lagkamrater ställer krav på varandra. Det här är inte lagkamrater, de är bluffare.
Manchester United ligger på 38 poäng efter 32 omgångar i Premier League. Tre poäng ner till 17:e platsen.
Den här artikeln handlar om: