Bemöter Ojrzyński-uppgifterna: ”Märker vi i närtid”

Webbredaktör

Örebro SK uppges vara nära att plocka in Jakub Ojrzyński.
Huruvida det stämmer eller inte får framtiden utvisa enligt sportchef Enes Ahmetovic.
– Huruvida det här är sant eller inte märker vi i närtid, säger han till FotbollDirekt.

Örebro SK är i kris efter en väldigt svag vårsäsong.
I skrivande stund är det sex poäng upp till säker mark för Närkeklubben och sportchef Enes Ahmetovic har tidigare varit öppen med att det ska förstärkas i sommar.

En position som ÖSK ser ut att vilja förstärka på är målvaktsposten och under gårdagen kom Sportbladet-journalisten Daniel Kristoffersson med uppgifter om att Jakub Ojrzyński presenteras inom kort av nästjumbon.
Ojrzyński som nyligen lämnade Liverpool spenderade vårsäsongen på lån hos Utsiktens BK, men huruvida en comeback i superettan är på gång vill inte ÖSK:s sportchef bekräfta.

– Det är alltid svårt att kommentera i sådana här tider. Generellt så florerar det mycket rykten i dessa tider, i vissa ligger det en del sanning och i andra mindre sanning. Huruvida det här är sant eller inte märker vi i närtid, säger Enes Ahmetovic till FotbollDirekt.

Det har ändå varit mycket snack om en målvakt in till er, är det något ni tittar på?
– Jag har uttryckligen sagt att vi tittar på alla positioner och i den ekvationen finns även målvaktsposten också med givetvis. Så absolut att vi har tittat där också.

Utöver Ojrzyński så har även den nederländska målvakten Jan Hoekstra gjorts aktuell för Örebro SK, det har även den förre Degerfors-målvakten Alfie Whiteman gjorts.

Video

Isherwood om framtiden: ”Får se vad som händer”

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: