
Klart: Arsenal värvar Kelly – ansluter från Manchester City
Chloe Kelly, 27, är klar för Arsenal på permanet basis.
Den engelska EM-guldhjälten köps loss från WSL-rivalen Manchester City.
– Att skriva på ett permanent kontrakt med Arsenal är ett enastående ögonblick för mig, säger 27-åringen.
Video
Janogy, Wangerheim och Ilestedt efter andra dagen i Cham
Det var i vintras som Chloe Kelly lämnade Manchester City i en infekterad flytt till Women’s Super League-rivalen Arsenal på lån.
Efter en lyckad vår i London har 27-åringen nu kritat på för ”The Gunners” på permanent basis.
Kelly ansluter i samband med att kontraktet med Manchester City gått ut och återvänder till klubben hon spelade akademifotboll i.
– Att skriva på ett permanent kontrakt med Arsenal är ett enastående ögonblick för mig-.Att lära mig av en otrolig manager och fortsätta bygga relationer med ett utmärkt lag är en resa jag ser fram emot att fortsätta, säger Kelly i ett uttalande och tillägger:
– Jag är exalterad över att vinna fler titlar med denna speciella klubb och att ta hem fler troféer till norra London för att fira med våra supportrar. Jag har alltid sagt att Arsenals supportrar är de bästa, och att ha dem på min sida, sjungandes mitt namn, betyder oerhört mycket för mig.
Huvudtränaren Renée Slegers:
– Jag är glad över att vi har kunnat göra Chloe till en permanent värvning för oss. Hon hade en stor påverkan och spelade en viktig roll i det vi uppnådde här förra säsongen, och jag vet att hon delar vår ambition att tävla om mer.
Arsenal slutade på andraplats i WSL den gångna säsongen, 12 (!) poäng bakom seriesegraren Chelsea.
Den här artikeln handlar om: