Klart: Mjällby lånar ut Manasse Kusu

Manasse Kusu har tidigare ryktats bort från Mjällby.
Nu står det klart att han lånas ut till finländska Jaro.
Avtalet sträcker sig över juni i år.

Manasse Kusu har tidigare ryktats vara på väg att lämna Mjällby, vilket han själv har varit tydlig med. Nu har klubben agerat.

– Med tanke på konkurrenssituationen i seniorlaget gör vi bedömningen att Manasse mår bra av att spela regelbunden seniorfotboll i en bra miljö som kommer hjälpa honom utvecklas som fotbollsspelare, säger sportchef Hasse Larsson via Mjällbys hemsida.

Nu står det också klart att 23-åringen lämnar Blekingeklubben för spel i finländska FF Jaro på lön som sträcker sig över juni i år. Jakobstadsklubbens sportchef bekräftar att han har varit ute efter Kusu under en längre tid.

– Detta har varit mitt huvudsakliga spår i en månad nu. Jag är oerhört glad att det löste sig och jag tror Manasse kommer vara en av de bästa på sin position i hela Veikkausliiga, säger han via Jaros hemsida.

Manasse Kusu anslöt till Mjällby från Östers IF under sommaren i fjol och står noterad för fem matcher i Blekingeklubben.


Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: