Lovren om Salah: ”Närmare att lämna än att stanna”

Mohamed Salahs kontrakt med Liverpool är utgående.
Nu ger nära vännen och förre lagkamraten, Dejan Lovren, sin syn på situationen.
– Den nuvarande verkligheten är att han är närmare att lämna än att stanna, säger han till WinWin.

Mohamed Salah har imponerat något otroligt i år.
Liverpool-stjärnan står hittills noterad för 26 mål och 18 assist på 34 matcher, men samtidigt finns det en hel del oro kring hans framtid i Liverpool.
Hans kontrakt är utgående och hittills är parterna inte överens om något nytt avtal.

Den förre Liverpool-spelaren, Dejan Lovren, är god vän till egyptiern och nu uttalar sig kroaten om situationen.

– Salah menar att det saknas en del saker från klubbens sida och jag hoppas att de löser sig snart. Men den nuvarande verkligheten är att han är närmare att lämna än att stanna, säger han till WinWin och fortsätter:
– Alla vill att han ska stanna, och personligen vill jag också att han ska stanna. Jag ringde honom en dag och sa: “Mo, du måste tänka på dig själv. Titta på allt du har gett den här klubben och vad du fortfarande kan ge”.

Lovren tillhörde Liverpool mellan 2014 och 2020, sedan i höstas tillhör han grekiska PAOK.

Video

Bottennapp för Tottenham – utslagna av Aston Villa

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: