Officiellt: Ahmed Fatah går på lån till Willem II

  • Webbredaktör

    Följ Fotbolldirekt på

    Google news

    Amar Abdirahman Ahmed Fatah lämnar Troyes för Willem II.
    – Viktigt att fortsätta spela matcher. Förväntar mig att holländsk fotboll ska passa mig, säger han till Willem II:s hemsida.

    Den tidigare AIK-talangen Amar Abdirahman Ahmed Fatah, 20, lämnade för franska Troyes sommaren 2022. Efter en utlåningsperiod till belgiska Lommel SK, som också tillhör City Football Group, fick Fatah möjlighet att delta i Manchester Citys försäsongsläger i sommar där han fick speltid. 

    Nu är det klart att Fatah lånas ut igen, den här gången till nederländska Willem II i Eredivisie för den kommande säsongen.

    - Förberedelserna under "Pep" Guardiola var en unik upplevelse. Men det är viktigt för mig att fortsätta spela matcher. Jag hoppas att jag kan göra minuter i Tilburg, vara viktig för laget och vidareutveckla mig själv som person och spelare, säger han på klubbens hemsida.

    Han fortsätter:
    - Jag är en ytter som förlitar mig på min snabbhet och kreativitet. Jag förväntar mig därför att holländsk fotboll passar mig bättre.

     

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: