Skulle bli nästa megastjärna – nu återvänder han oönskad

  • Reporter

    Följ Fotbolldirekt på

    Google news

    När Portugal vann EM 2016 var Renato Sanches den nya publikfavoriten som skulle ta världen med storm.
    Men karriären har inte blivit som förutspått – och nu återvänder han som oönskad till PSG efter utlåningen i Benfica.

    Som 18-åring var Renato Sanches bärande i Portugals EM-guld och han köptes av Bayern München från Benfica.

    Men sedan dess har mittfältaren mest bytt klubb efter klubb – och han har inte blivit den megastjärna som han spåddes att bli.

    Swansea, Lille, PSG, Roma och återigen Benfica har betats av – där de två sistnämnda klubbarna var lånesejourer från PSG där han inte alls lyckats.

    Men nu står det trots allt ändå klart att 27-årige Sanches återvänder till PSG, men hos Champions League-mästarna lär han inte stanna länge.

    Portugisen sägs vara oönskad av Luis Enrique och lär lämna senare i detta sommarfönster.

    Fortsättning följer…

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: