Stefan Jacobsson om Jo Inge Berget: ”En klasspelare”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

Det var i slutet av förra veckan som Trelleborgs FF meddelade att Jo Inge Berget kommer att trĂ€na med klubben framöver. Nu uttalar sig trĂ€naren Stefan Jacobsson om norrmannen. 

– En klasspelare, tycker jag. Och en otroligt fin mĂ€nniska och person, sĂ€ger han till SkĂ„nesport. 

Jo Inge Bergets kontrakt med Malmö FF löpte ut vid Ärsskiftet och sedan dess har norrmannen varit kontraktslös.

Förra veckan kom en ovÀntad nyhet, nÀmligen att Berget framöver kommer att trÀna med superettan-klubben Trelleborgs FF.

Ifall en vĂ€rvning Ă€r aktuell kommenterar inte trĂ€naren Stefan Jacobsson, men han Ă€r tydlig med att han gĂ€rna hade haft Berget i laget. 

– Planen Ă€r dealen ”Salle” (Salif Camara Jönsson, sportchef) och Jo Inge Berget gjort om att han vill komma igĂ„ng med fotboll igen. Han bor hĂ€r nere och vad det leder till fĂ„r vi se. Men det Ă€r klart att jag gĂ€rna ser att han hamnar i Trelleborg, sĂ€ger han till SkĂ„nesport.se. 

Ifjol noterades Berget för tvĂ„ mĂ„l och tre assist pĂ„ 22 allsvenska matcher. 

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: