The Sun: Wolves leder racet om Jamie Vardy

Jamie Vardy kan representera Wolverhampton nästa säsong.
Enligt The Sun leder Wolves jakten på den tidigare Leicester-anfallarens signatur.

Video

Studion reagerar på Vardys avsked till Leicester

Leicester City har trillat ur Premier League – och inte nog med det. Nyligen meddelade trotjänaren Jamie Vardy, som var med och bar Leicester till den chockartade Premier League-titeln 2015/16, att han lämnar klubben.

Brittiska rapporter har tidigare gjort gällande att Vardy vill stanna i Premier League, och enligt The Sun ska nu den tidigare Leicester-stjärnan vara nära en ny klubbadress. Det ska vara 13:e placerade Wolverhampton som leder racet om att knyta till sig 38-åringen.

Enligt uppgifterna ska Wrexham, som nyligen säkrade uppflyttning till The Championship, vara redo att erbjuda anfallaren en lön på 50 tusen pund i veckan (motsvarande drygt 643 tusen kronor). Vardys moderklubb Sheffield Wednesday ska också vara redo att välkomna anfallaren tillbaka, men 38-åringen vill spela i Premier League.

The Sun skriver också att West Ham och nyuppflyttade Leeds ska vara intresserade.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: