UPPGIFTER: AIK jagar Dino Besirovic

Google news logo

Följ Fotbolldirekt pÄ

Google news

AIK förlorade den sista matchen innan sommaruppehĂ„llet mot Elfsborg med 1–2.
Nu vÀntas klubben genomföra nÄgra vÀrvningar under sommaren.
Bland annat Àr siktet instÀllt pÄ ungerska ligan och en spelare med bosniska landslagsmeriter.

AIK har haft en tung vÄrsÀsong dÀr bra spel varvats med svajigare insatser. Efter den sista matchen som slutade med en tajt förlust gick den nya norske sportchefen Thomas Berntsen ut med att klubben vÀntas genomföra ett antal vÀrvningar.

- Tre eller fyra. Det kan Ă€ven bli fem, sex och sju nya in, sĂ€ger Berntsen till Expressen.

Positionerna som AIK frÀmst vill förstÀrka, vilket Expressen pratat om i sin podcast Expressen Fotboll Àr en sexa och en ny Ätta.

En spelare som uppges vara nĂ€ra klubben Ă€r den bosniske spelaren Dino Besirovic,29 dĂ€r förhandlingar ska ha pĂ„gĂ„tt i flera veckor. Den Portugalfödde mittfĂ€ltaren Besirovic, med fem landskamper för Bosnien Hercegovina spelar för nĂ€rvarande i den högsta ungerska ligan och klubben Mezokovesed. Med sina 23 mĂ„l och 24 assist pĂ„ 118 matcher har han varit en tongivande spelarna i sin förening.

Ännu Ă€r inget kontrakt signerat, men med ett kontrakt som gĂ„r ut med Mezokovesed som gĂ„r ut den 30 juni sĂ„ skulle AIK kunna hĂ€mta in honom utan övergĂ„ngssumma. MĂ„let för AIK Ă€r att kunna knyta honom till sig under sommaren om inget hĂ€nder dĂ„ hans namn stĂ„r högt upp pĂ„ önskelistan.

***

Felix Davidsson-Berndtsson


TV: Ekwall om AIK:

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: