
Uppgifter: Chicago Fire leder jakten på Kevin de Bruyne
Kevin de Bruyne kommer att lämna Manchester City efter den här säsongen.
Frågan nu är var belgaren kommer att fortsätta sin karriär.
Enligt The Athletic blir det i MLS, Chicago Fire uppges nämligen leda jakten på mittfältaren.
Efter tio väldigt framgångsrika år i Manchester City så tackar Kevin de Bruyne för sig i toppklubben efter säsongen.
Sedan detta besked kom har belgaren flitigt ryktats till andra klubbar, framförallt har det snackats en hel del om Major League Soccer.
Där har DC United, Inter Miami och Chicago Fire alla uppgetts vara intresserade.
Enligt The Athletic så är det även de sistnämnda, alltså Chicago Fire, som leder racet för belgaren, detta trots att Inter Miami har förtur på grund av “upptäcktsrättigheter”.
Anledningen till att det inte ser ut att bli Inter Miami är att klubben redan har tre “designated players” (Lionel Messi, Jordi Alba och Sergio Busquets).
Storstjärnan kan komma att tränas av förre Hammarby-tränaren
Blir det en flytt till Chicago Fire så kommer Kevin de Bruyne att tränas av en gammal Hammarby tränare.
MLS-klubben tränas sedan i slutet av 2024 av Gregg Berhalter, som var tränare i Hammarby under 2012 och fram till sommaren 2013.
Video
Chelsea vinner Women's Super League 2024/25
Den här artikeln handlar om: