Uppgifter: Lahdo blir inte kvar
Mayckel Lahdo, 23, köps inte loss av Nantes.
Enligt Ouest-France väntas svensken lämna i vinter.

Det var i somras som den tidigare Hammarby-spelaren Mayckel Lahdo valde att lämna Nederländerna och AZ på lån. Svenskens flyttlass gick till Frankrike och Ligue 1-klubben Nantes på ett säsongslångt lån med en option om att göra övergången permanent.
Så verkar det däremot inte bli. Den franska sajten Ouest-France skriver att Lahdo är en av flera spelare som inte kommer att bli kvar i Nantes. Huruvida klubben kommer att bryta låneavtalet redan i vinter framgår däremot inte.
Lahdo har dragits med en del skador under säsongsinledningen och gjort åtta ligaframträdanden för Nantes hittills. När klubben ställdes mot Marseille i söndags saknades han i matchtruppen. Enligt den franska tidningen ska svensken inte vara en favorit hos den nya tränaren Luis Castro.
Den här artikeln handlar om:






