
Uppgifter: Real vill göra ny ”Joselu-värvning” – Firmino aktuell
Real Madrid värvade oväntat Joselu sommaren 2023.
Veteranen gjorde oväntad succé i storklubben.
Nu uppges Real Madrid vilja göra en ny ”Joselu-värvning”.
Det var många som höjde på ögonbrynen när Real Madrid plockade in Joselu från Espanyol inför säsongen 2023/24, men värvningen blev en oväntad succé och Real tog hem såväl Champions League-titeln som den spanska ligatiteln.
För Joselu, som var en anfallstyp som saknades i Real Madrid då, blev det 19 mål och tre assist på 51 matcher, innan han sommaren efter flyttade till Qatar.
Nu kan en ny ”Joselu-värvning” vara på gång för Real Madrid, Xabi Alonso uppges nämligen vilja ha in en äldre anfallare som är beredd på att den inte alltid kommer att starta, detta enligt AS.
Tidningen bollar upp även upp tre alternativ, bland annat Osasunas Ante Budimir och den förre Real Sociedad-anfallaren Willian José. Det mest anmärkningsvärda namnet som dock görs aktuellt är den förre Liverpool-stjärnan Roberto Firmino.
Brassen tillhör numera Al Ahli, men nu kan han alltså komma att bli aktuell för Real Madrid i sommar.
Video
Spanien höll undan mot Frankrike – klara för final
Den här artikeln handlar om: