
Uppgifter: Sesko och Højlund kan byta klubbar
Benjamin Sesko till Manchester United – och Ramsus Højlund till RB Leipzig.
Det är en bytesaffär som Premier League-klubben undersöker.
Detta enligt The Athletic.
Rasmus Højlund har gjorts aktuell för en flytt från Manchester United under sommarens transferfönster.
Detta samtidigt som ”The Red Devils” uppges ha RB Leipzigs Benjamin Sesko som huvudmål på anfallspositionen.
Nu kan de två spelarena byta klubbar med varandra. Det är åtminstone någonting som Manchester United undersöker, enligt The Athletic.
De skriver att den tyska klubben ska vara intresserat av den danske anfallaren men samtidigt värdera Sesko högre. Således kommer det med största sannolikhet att även krävas en del pengar från Uniteds sida om bytet ska gå igenom.
Både Rasmus Højlund och Benjamin Sesko är 22 år gamla. Den förstnämnda har kontrakt med United fram till sommaren 2028, medan Sesko har ett år längre på sitt avtal.
Den här artikeln handlar om: