Adam Ben Lamins tydliga målsättning – ”Ta klivet upp till allsvenskan”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Den tidigare AIK-talangen Adam Ben Lamin har ett år kvar på kontraktet med Jönköpings Södra. I dagsläget tänker han inte på något, men han är tydlig med vad han vill.  

– Mitt mål är att ta klivet upp till allsvenskan och det hoppas jag att jag får göra med J-Södra, säger han till Jnytt.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Det var inför fjolårssäsongen som Adam Ben Lamin lämnade AIK för Jönköpings Södra.

Mittbacken har sedan dess etablerat sig i superettan-klubben och under både 2021 och 2022 noterades han för 21 framträdanden. 

Kontraktet med J-Södra går ut efter nästa säsong, men i dagsläget fokuserar han inte på något annat. Han är dock tydlig med vad hans målsättning är.

– Jag är Södraspelare och fokuserar på det jag kan påverka. Det är att träna hårt och komma tillbaka i bra form nästa år. Mitt mål är att ta klivet upp till allsvenskan och det hoppas jag att jag får göra med J-Södra, säger Ben Lamin till Jnytt. 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

EKWALL OM AIK:s 2022 – PLUS / MINUS

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: