OFFICIELLT: Mikael Bengtsson ny manager i Gefle IF

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Mikael Bengtsson har gjort succé med Gefle IF. Nu står det klart att tränaren får rollen som manger i superettan-klubben. 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Mikael Bengtsson tog Gefle IF tillbaka till superettan ifjol och i år har man stått för en stabil säsong. Till slut så slutade man på nionde plats i serien.

Nu står det klart att Bengtsson förblir Gävleklubben trogen, men i en ny roll, detta då han fått rollen som manager.

– Klart att det blir en viss förändring, samtidigt hade jag den här rollen under de första tre åren på sätt och vis, säger Mikael Bengtsson via klubbens hemsida och fortsätter:

Desktop ad in article
Mobile ad in article

– Vi har gjort många väldigt bra saker under de år jag varit här. Samtidigt finns det fortfarande saker att bygga vidare på och utveckla. Det känns bra att få vara med i den processen på ännu fler sätt. 

43-åringens roll beskrivs som en kombination av tränarrollen och sportchefsrollen, hans nya kontrakt sträcker sig över tre år. 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: