
Skarp kritik mot ÖFK:s ledning: ”Ingen har brytt sig om mig”
Efter elva säsonger i Östersunds FK fick Aly Keitas karriär i klubben ett turbulent slut.
Han sparkades efter att ha erkänt drograttfylla men friades senare för penningtvättsbrott.
Nu riktar han skarp kritik mot att klubben lämnat honom åt sitt öde.
– Ingen ringer och frågar hur jag mår, säger han till FotbollDirekt.
Aly Keita är i dag 38 år och klubblös. Om karriären fortsätter eller inte är än så länge oklart.
Fram tills att han sparkades från Östersunds FK så hade han varit en viktig kugge under resan från division 2 till Allsvenskan och ut i Europa. Trots degradering från Allsvenskan blev Keita kvar och han var således den siste spelaren från Graham Potter-eran att lämna klubben. Allt fick ett kontroversiellt avslut efter en poliskontroll i början av sommaren 2024.
ÖFK-målvakten stoppades med kokain i blodet varpå en husrannsakan gjordes där polisen fann omkring 600 000 kronor i kontanter som togs i beslag. Keitas förklaring var att kontanterna var betalningar för hans landslagsspel för Guinea. En förundersökning om penningtvättsbrott inleddes men lades ned i slutet på november då åklagaren inte lyckats motbevisa Keitas förklaring. När det gäller drograttfyllan så erkände Keita och gavs ett straff om 50 dagsböter.
– Jag har svikit alla: min familj, mitt lag, min stad, sa han i en intervju med Aftonbladet.
Under våren drack han mycket alkohol och sov väldigt lite. Han separerade med sin partner och mådde väldigt dåligt. Fram tills domen så var Keita sjukskriven från fotbollen, men när han friskförklarats av läkare kom Östersunds FK fram till att sparka honom från det avtal som skulle löpt ut efter säsongen.
”Aly Keita är en trotjänare och har varit en viktig del av Östersunds FK under lång tid. Hans lojalitet och insatser för klubben har uppskattats stort, vilket gjorde beslutet extra tråkigt”, skrev ÖFK i ett pressmeddelande.
Aly Keita mår i dag mycket bättre men uttrycker en stor besvikelse mot ÖFK – som han menar inte hjälpt honom i den utsträckning man lovat.
– De hjälpte mig in på ett behandlingsprogram och att skaffa en lägenhet. Men sedan är det som om de slängde bort nyckeln. Ingen från klubben har brytt sig om hur jag mår efter det. Ingen ringer och frågar hur jag mår, säger han till FotbollDirekt.
Hur ser du på avslutet som blev i ÖFK efter alla år? Förstår du att klubben tog beslutet att sparka dig?
– Avslutet från ÖFK är ju dåligt på alla sätt, skulle jag säga. Jag har tagit mitt ansvar för det jag har gjort sen som jag sagt tidigare så respekterar jag deras beslut även om jag inte håller med om det, men det finns flera personer i ledningen som borde kolla sig själv i spegeln. Med det menar jag inte bara kring det sportsliga utan vad som är viktigt i en klubb. Jag kommer från det gamla ÖFK där människan var minst lika viktig som spelaren. Man får väl vänta och se vad det nya ÖFK är som de kallar det.
Vad tänker du om ÖFK idag och hur är din relation med klubben?
– Det första positiva som klubben gjort på länge är att anställa den nya tränaren (Kiarash Livani) som jag tycker verkar duktig och står för den fotboll som ÖFK hade men tappat på vägen. Men för mig är det supportrarna som är ÖFK och jag älskar dem. Jag har också fått mycket kärlek av dem även nu efter allt som har hänt och det har hjälpt mycket. Sen tycker jag att klubben absolut inte har hjälpt mig på vägen som de sa att de skulle göra, men det ligger i det förflutna och nu önskar jag ÖFK lycka till och all framgång.
Nu har det gått några månader sedan brottsutredningen mot dig om penningtvättsbrott lades ned. Hur har tiden därefter varit för dig? Hur mår du idag?
– Det kändes väldigt bra när beskedet kom så man kunde lägga det bakom sig. Tiden efter har varit jobbig, jag skulle ljuga om jag sa något annat. Men jag mår bättre nu.
Du fyllde 38 år i december. Finns motivationen för fortsatt spel på elitnivå eller är fotbollen ett avslutat kapitel?
– Motivation finns men helheten måste gå ihop och hittills är det inget som har gjort det. Jag söker även vanligt jobb här uppe så vi får se vad som händer. Jag har haft kontakt med några klubbar. Men som sagt så har helheten inte funkat än så länge, avslutar Keita.
Anders Cederberg, ordförande i Östersunds FK, bemöter Keitas uttalande kort för FotbollDirekt.
– Det är tråkigt att han upplever att det varit på sådant sätt, även om vi kanske inte delar bilden, säger han till FotbollDirekt.
Video
Alla mål från tisdagens CL-matcher
Den här artikeln handlar om: