
”Upp till Pontus att bestämma om jag ska lägga av eller inte”
Tobias Sana har hunnit fylla 36 år och sitter på utgående kontrakt med Örgryte IS.
Om det blir det sista han gör på fotbollsplanen?
– Det är upp till Pontus (Farnerud, sportchef) att bestämma, säger han till GP.
Det var i februari 2024 som Tobias Sana valde att byta Häcken mot Örgryte i superettan.
Sedan dess har han spelat 37 matcher i vilka det har blivit sex mål och sex assist för yttern.
Den elfte juli fyllde den tidigare landslagsspelaren 36 år och med ett kontrakt som går ut efter säsongen är framtiden oviss för Sana.
– Jag tycker att fotboll är kul så att det är ingenting jag tänker på just nu. Sen är det upp till Pontus (Farnerud, sportchef) att bestämma om jag ska lägga av eller inte. Det är där bollen ligger, förklarar han för GP.
På frågan om det bara är Örgryte som är aktuell i framtiden svarar han:
– Vi får se. Jag utesluter ingenting. Skulle det komma något så kommer det, men jag trivs enormt bra i Öis och känner att jag bidrar här. Jag trivs i gruppen och i Göteborg. Min dotter bor här också så det ska mycket till om man ska hitta annat, säger han och fortsätter:
– Men jag tar det dag för dag. Pontus vet var han har mig, men jag stänger inga dörrar. Han vet att jag älskar fotboll och jag känner att jag bidrar. Kroppen håller, allt handlar om det, avslutar 36-åringen.
Den här artikeln handlar om: