Björnström efter uttåget: ”Ett misslyckande för båda klubbarna”

SOLNA. Axel Björnström spelade mot sina gamla lagkamrater under fredagens cupmatch mot AIK.
Ett möte som för båda lagen slutade med uttåg ur cupen.
– Jättekul att träffa alla gamla lagkamrater, säger Axel Björnström till FotbollDirekt.

Axel Björnström skrev på för IFK Värnamo under januarifönstret. Stockholmaren gjorde tre säsonger för AIK och under fredagens cupmatch ställdes han mot flera bekanta ansikten.

– Jättekul att träffa alla gamla lagkamrater, inne på den här arenan trivs man ju, det är bara plasten man inte har vant sig vid, säger vänsterbacken till FotbollDirekt.
– Så fort domaren blåser igång då är det ju match.

Axel Björnström tackades av, i samband med flytten till Värnamo, tillsammans med AIK-profilen Alexander Milosevic.

– ”Milo” är en stor legend men jag känner också att jag fick ett fint avslut.

28-åringen spelade samtliga matcher under gruppspelet i svenska cupen för Värnamo. AIK-matchen slutade med en 2–0-förlust.

– Det är ett misslyckande för båda klubbarna. Om man såg gruppen på förhand är det klart att man såg framför sig att det här hade kunnat bli en direkt avgörande match. Nu blev det inte det för något av lagen.

IFK Värnamo förlorade samtliga matcher i svenska cupen.

– Vi har en del att jobba på, avslutar Björnström.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: