
Talangen Ă€r segerviss inför semifinalen – ”Vi ska ta med finalplatsen hem”
Nu semifinal i Svenska Cupen pÄ för Malmö FF omöjliga Tele2 Arena.
MFF har stor minusstatistik mot DjurgĂ„rden och Hammarby pĂ„ konstgrĂ€set.Â
Det ska man nu Àndra pÄ berÀttar Sebastian Nanasi för FotbollDirekt.se och sÀger vad som blir viktigast.
â Vi mĂ„ste kontrollera bollen mer för att det kommer vara en match med hög intensitet, sĂ€ger 19-Ă„ringen.
Malmö FF:s historik pĂ„ Tele2 Arena har varit svag. Vem minns inte fjolĂ„rets spelmĂ€ssiga överkörning av DjurgĂ„rden som slutade i en 3-1-förlust för MFF.Â
Det Àr ÀndÄ inget som stör regerande mÀstarna.
Som en av MFF:s blivande stjÀrnnamn kliver Sebastian Nanasi in som en potentiell matchvinnare, precis som mot AIK. NÀr Nanasi pratar med FotbollDirekt.se tycker han att Malmö FF mÄste göra det bÀttre mot DjurgÄrden.
â Mot AIK slĂ€ppte vi till för mycket som gav de tvĂ„ mĂ„l. Det mĂ„ste vi jobba vidare pĂ„, sĂ€ger stortalangen.
Den tekniske yttern vill dock inte vÀrdera MFF:s negativa trend pÄ Tele2 Arena.
â Det kommer bli en tuff match, som alla vet sĂ„ har Malmö ofta det tufft pĂ„ Tele2. Men jag tror att vi kommer vĂ€nda pĂ„ det i Ă„r, vi ska gĂ„ ut och spela en bra match och ta med finalplatsen.
Med bÄda lagen som försöker spela med ett högt presspel Àr det svÄrt för Nanasi att förutspÄ nÄgot om matchen.
â Det kommer bli en svĂ€ngande match. BĂ„da kommer vilja kontrollera matchbilden med boll, men det kommer bli svĂ„rt dĂ„ bĂ„da vill spela med en hög intensitet och pressa högt. Det kommer bli en tuff match.
19-Äringen har hittills i Är presterat starkt och varit en av MFF:s starkaste namn. Han kommer troligtvis stÀllas mot DjurgÄrdens högerback Piotr Johansson. Nanasi ska i sin nya roll försöka fÄ ett övertag pÄ kanten.
â Jag ska vara mer involverad i spelet, ha mycket boll och fortsĂ€tta utmana med boll rĂ€ttvĂ€nd, sĂ€ger han.
Vad tror du om semifinalen dÄ?
â Det Ă€r vĂ€ldigt svĂ„rt att sĂ€ga. Det kan sluta i en 0-0-match och det kan bli en 2-3-match, vĂ€ldigt svĂ„rt att svara pĂ„.
I cupfinalen vÀntar Hammarby för Malmö FF eller DjurgÄrden. MFF har dÀrför möjlighet att slÄ alla tre Stockholmslagen om de vinner Svenska Cupen.
Den hÀr artikeln handlar om:






