Italien undvek fiasko i Spallettis sista match – buades ut

Luciano Spalletti gjorde sin sista match som italiensk förbundskapten.
buades 66-åringen ut inför 2–0-segern mot Moldavien.

Under söndagen kom beskedet att den italienska förbundskaptenen Luciano Spalletti avgår från posten efter den förödmjukande förlusten mot Norge i VM-kvalet i veckan. Mot Moldavien gjorde 66-åringen sin sista landskamp som boss för det italienska landslaget, och då höll Spalletti på att få en riktig mardrömsstart på avslutet.

Inför matchen fick han massiva burop från de italienska supportrarna, och matchen hade knappt hunnit börja innan Moldavien hade en boll i nät. Som tur var för Spalletti och kompani dömdes målet bort för offside efter VAR-granskning.

I stället var det “Gli Azzurri” som tog ledningen när Giacomo Rapsadori smällde in 1–0 i slutet av den första halvleken. Tidigt i den andra halvleken var det dags för mer för Italien när Andrea Cambiasso placerade in 2–0.

Det blev slutresultatet under måndagen och Spalletti fick lämna med flaggan i topp. Segern betyder att Italien tar sig förbi Estland, som förlorade mot Norge, och upp på tredjeplats i gruppen. Även Israel befinner sig i grupp I.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: