Förklarar Moyes nya Everton-succé: ”Bänkade mig”
David Moyes och Everton är obesegrade i åtta raka.
Den ny-gamla tränaren hyllas av den tidigare landslagsmålvakten Joe Hart.
– Han har kommit in och fått en feel good-faktor, säger han i BBC.
Det var i januari som krisande Everton meddelade att David Moyes återvänder till klubben som ny tränare. ”The Toffees” placerade sig då på 16:e plats i Premier League, och den ny-gamle tränarens jobb skulle bli att rädda kvar klassikerklubben i ligan.
Knappt två månader senare är Everton obesegrade i åtta raka PL-matcher och har klättrat upp på 14:e plats i tabellen, med 16 poäng ned till Ipswich och Leicester på nedflyttningsplats. Sedan han återvände till klubben har David Moyes bara förlorat en ligamatch (mot Aston Villa i mitten av januari), vunnit fyra och kryssat fyra.
– Det är enkla förändringar, säger den tidigare landslagsmålvakten Joe Hart i BBC-sändningen.
– Han har kommit in och fått en feel good-faktor. Jag har jobbat under honom, han sätter stor press men han ger också spelarna en stor frihet att uttrycka sig.
Hart och Moyes jobbade tillsammans i West Ham United under en period mellan 2017 och 2018.
Bisittaren Micah Richards ställer frågan om huruvida Moyes ”lägger sin arm runt” spelarna.
– Han la sin arm runt mig och bänkade mig, skämtar Hart.
– Han får spelarna att må bra. Det är definitivt en bra stämning i laget.
Den här artikeln handlar om: