Boudah: ”Vi är i en liten svacka”

Hammarby tog en uddamålseger mot Degerfors – detta trots att spelet inte alltid satt.
Bajenanfallaren Abdelrahman Boudah menar att det ska bli en omstart efter uppehållet.
– Hoppas det blir bättre när vi kommer tillbaka, säger Boudah till FotbollDirekt.

Video

Nahir Besara om framtiden: ”Det är här jag vill vara”

Hammarby åkte på en plump mot hemma mot Mjällby och nu senast en 1–0-vinst mot Degerfors. Trots en fjärdeplats med tre poäng upp till serieledarna finns det mycket mer att önska Hammarbys anfallare Abdelrahman Boudah.

– Det har faktiskt varit många matcher. Först och främst är jag nöjd med hur laget har presterat. Vi har haft en liten svacka nu men det kommer alla lag få – och vi har fått det nu. säger han till FotbollDirekt.

Den grönvita Stockholmsklubben inledde starkt i de första omgångarna av allsvenskan och har åkt på några poängtapp på senare tid. Det är dock inget som oroar Boudah.

– Som jag sa, vi hade en riktigt bra start. Jag tror 6-7 matcher var vi riktigt bra. Sedan har vi inte spelat som vi har gjort de första sju matcherna. Det känns som om vi har fått en liten svacka. Det har många märkt – vi har märkt det lite men vi är inte oroliga. Vi vet hur bra vi är vi fortsätter bara vidare.

Hur ser du på er insats i den senaste matchen?
– Det blir sådana matcher ibland. I sådana matcher är det viktigast att ta poäng. Det spelar egentligen ingen roll hur bra vi är så länge vi tar våra tre poäng. Om vi har varit skitdåliga och kommer hem med tre poäng – vi tar det alla dagar i veckan, säger han och fortsätter:
– Det blev ju svårt, de var verkligen elva man som försvarade. Vi kollade video idag och det var svårt men det är bra att sådant här händer oss och det Kim sa till oss. Vi lär oss av sådana här matcher och vi tar med oss det till nästa gång.

”Är där för honom”

I Jusef Erabis frånvaro har det varit Abdelrahman Boudah som har fått förtroende av tränare Kim Hellberg i Hammarbys startelva i viktiga matcher. 25-åringen anslöt tillbaka till Stockholmsklubben inför den här säsongen efter en lånesejour i Västerås SK. Konkurrensen i Hammarbys offensiv är stenhård samtidigt som alla är vänner i slutet av dagen.

– Det är roligt. Vi alla är ju vänner utanför när vi är på plan fokuserar vi på oss själva och göra det så bra som möjligt. Den som inte spelar supportar fortfarande sin vän som startar och hjälper honom och är där för honom.

På lördag väntar ett tufft motstånd i tabelltvåan Elfsborg – som Hammarby har haft svårt för.

– Elfsborg är bra sen är det speciellt bra där hemma så som alla andra lag är bra på sina hemmaarenor. Vi kommer från en vinst. De kommer från en bra period så det kommer att bli en bra match.
– Vi har en match kvar så jag hoppas det blir bättre när vi kommer tillbaka.

Vad kommer det att bli för match mot Elfsborg?
– De spelar också fembackslinje. Nu vet jag inte riktigt hur Kim vill såra dem. Det får vi se.

Matchen mellan Hammarby och Elfsborg startar 15.00 på lördag.

Video

Nahir Besara om framtiden: ”Det är här jag vill vara”

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: