Öis pausar försäljning – efter jättetryck: ”Aldrig upplevt något liknande”

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Örgryte är klart för allsvenskan och firade i special-tröjor.
Nu tvingas klubben pausa försäljningen av tröjorna.
”Vi har aldrig tidigare upplevt någon liknande efterfrågan”, skriver Öis.

251129 Örgrytes spelare jublar framför supportrarna efter match två i kvalet till Allsvenskan mellan IFK Norrköping och Örgryte den 29 november 2025 i Norrköping.
Foto: Bildbyrån

Örgryte är tillbaka i allsvenskan efter en 16 år lång ökenvandring. Den klassiska klubben besegrade IFK Norrköping i ödeskvalet och under lördagskvällen firades det vilt på Platinumcars arena (Norrköpings idrottspark).

Spelartruppen och ledare firade i specialdesignade tröjor med texten ”Allsvenskan 2026”. Sedan dess har Öis släppt upp tröjan till försäljning till supportrar, men nu tvingas försäljningen stoppas tillfälligt.

”Vi har aldrig tidigare upplevt någon liknande efterfrågan kring ett ÖIS-plagg som när t-shirten med trycket ”Allsvenskan 2026” släpptes. För att hinna hantera de hundratals beställningar som redan kommit in behöver vi nu ta en paus i försäljningen.”, skriver klubben i ett uttalande.

Senast Örgryte var i allsvenskan var 2009.

251129 Örgrytes spelare jublar efter match två i kvalet till Allsvenskan mellan IFK Norrköping och Örgryte den 29 november 2025 i Norrköping.
Foto: Bildbyrån
251129 Örgrytes tränare Andreas Holmberg och Daniel Paulson jublar efter match två i kvalet till Allsvenskan mellan IFK Norrköping och Örgryte den 29 november 2025 i Norrköping.
Foto: Bildbyrån

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: