Bergström blir kvar i Mjällby: “Absolut inte letat något annat”
Jacob Bergström är inne på sitt nionde år i Mjällby AIF – och har inga planer på att lämna.
Detta då laget från Listerlandet har för avsikt att förlänga anfallarens avtal innan den allsvenska säsongen drar igång.
– Jag hade inte varit här i nio år om jag inte hade tyckt det var kul, säger Bergström till FotbollDirekt.

Efter Mjällby AIF:s sensationella guld i fjol har det hänt mycket i och runt laget. Förutom att ha gjort om stora delar av tränarstaben har guldhjältar som Noel Törnqvist och Herman Johansson lämnat för nya äventyr, samtidigt som anfallaren Abdoulie Manneh ser ut att tacka för sig inom kort.
En spelare som däremot är kvar, och har varit under lång tid, är Jacob Bergström, 30. Årets säsong blir hans totalt nionde för Blekinge-klubben under hans karriär och han är även den spelare i den nuvarande truppen som har gjort näst flest allsvenska matcher.
Med ett avtal som löper ut vid slutet av året kunde FotbollDirekt, under torsdagen, rapportera att sportchef Hasse Larsson har för ambition att förlänga Bergströms kontrakt. Detta uppges man även vilja ha klart innan den allsvenska säsongen drar igång i början av april.
Loading ..
Den här artikeln handlar om:






