Uppgifter: Mainoo vill lämna – massvis med alternativ
Kobbie Mainoo har fortsatt svårt att få speltid i Manchester United.
Jättetalangen uppges vara desperat att få lämna klubben nu i vinter.
Han uppges även ha uppemot ett dussin alternativ.

Många trodde att Kobbie Mainoo skulle bli nästa stora egna produkt i Manchester United när han slog igenom under Erik ten Hag, men sedan Ruben Amorim tagit över har den unge engelsmannen haft betydligt svårare att få speltid.
Redan i somras ryktades det om att Mainoo kunde vara på väg bort och efter att ännu inte fått starta en match i Premier League den här säsongen så uppges nu mittfältaren vilja lämna klubben i januari.
Enligt flertalet rapporter så 20-åringen vilja gå på lån, detta för att stärka sin chanser att ta en plats i den engelska VM-truppen och ifall United öppnar för att släppa honom så finns det en hel del intresserade klubbar.
Napoli, som var intresserade i somras, uppges fortfarande vilja plocka in mittfältaren, men enligt brittiska Mail så finns det även ett dussin andra klubbar i England, Spanien, Tyskland och Italien som är intresserade av att ta honom på lån.
Mainoo har kontrakt med Manchester United fram till sommaren 2027.
Den här artikeln handlar om:






