Beskedet: Ger grönt ljus för fortsättning i landslaget
Graham Potter har förlängt sitt avtal med landslaget, men inte Sebastian Larsson – ännu.
Men assisterande tränaren med 133 A-landskamper på meritlistan vill gärna fortsätta.

Kort innan Graham Potter skulle ta ut sin trupp till VM-playoffet meddelade engelsmannen att han förlänger sitt kontrakt med det svenska landslaget till 2030.
Assisterande Sebastian Larsson som efter 133 A-landskamper slutade efter EM för fem år sedan har däremot inte kritat på något nytt avtal.
– Jag har inte förlängt, säger Larsson till Fotbollskanalen men är tydlig med att han vill fortsätta:
– Absolut.
Larsson som även var assisterande till Jon Dahl Tomasson har ett nuvarande avtal med landslaget som löper ut efter ett eventuellt uttåg mot Polen på tisdag alternativt efter sommarens VM-slutspel.
Den i dag 40-årige Eskilstunasonen spelade i A-landslaget mellan 2008 och 2021 där han svarade för totalt tio landslagsmål.
Den här artikeln handlar om:






