
FD Möter Leo Walta: ”Jag är rätt bra – vill ta ett stort steg”
UPPSALA. Han blev klubbens meste målskytt i allsvenskan – nu kan mittfältsstjärnan Leo Walta lämna Sirius.
I en lång intervju med FotbollDirekt berättar 22-åringen bland annat om:
✔️ Sirius brutna löfte: ”Jag ville verkligen lämna”.
✔️ Bekräftar samtal med utländsk klubb: ”De är intresserade”.
✔️ Målrekordet i allsvenskan: ”Jocke kommer slå det nästa år, eller…”
✔️ Debutmålskytt för Finland: ”Det finns mer att vänta”.
Det räckte med två säsonger i IK Sirius innan den 22-åriga finska mittfältaren Leo Walta blev historisk. Med sina dubbla fullträffar mot Elfsborg i slutet av säsongen 2025 klättrade succéspelaren förbi Philip Haglund i antal gjorda allsvenska mål för klubben och Walta är numera Sirius främste allsvenska målskytt genom tiderna.
Nu ser 22-åringen ut att ha gjort sin sista match för Uppsalaklubben. Enligt tidigare uppgifter har den walesiska Championship-klubben Swansea visat intresse för Walta – något som han bekräftar för FotbollDirekt i en lång intervju.

Leo Walta berättar dessutom om den okända skadan han led av under halvåret i Mjällby, det finska landslagets gyllene generation, nära relationen med systern Ilona Walta (som nyligen lämnade Vittsjö för Molde) och varför han är besviken på Sirius.
Loading ..
Den här artikeln handlar om:






