
LIVE: Djurgårdens IF – Hammarby IF
Djurgården tar emot lokalrivalen Hammarby på 3Arena.
Stockholmsderbyt startar klockan 14:00.
Följ matchen med FotbollDirekt och chatta med vår reporter Casper Nordqvist på plats.
✔️ Läs också: Där kan du se derbyt mellan Djurgården och Hammarby!
Det är dags för ett glödhett Stockholmsderby i den 23:e omgången av allsvenskan 2025 när tabellåttan Djurgården tar emot andraplacerade Hammarby på 3Arena i Stockholm.
Djurgården kommer senast från en 4–0-seger mot IFK Norrköping i slutet av augusti och har inte förlorat på sju raka matcher i allsvenskan. ”Bajen” kommer från ett 4–0-resultat efter segern mot Öster. Dessförinnan hade Hammarby två raka förluster i allsvenskan (IK Sirius och Gais).
Derbyt startar klockan 14:00.
- Arena: 3Arena, Stockholm
- Datum: 14 september
- Avsparkstid: 14:00
- Streamingplattform: Discovery, HBO Max, Teliaplay, TV4 Play




Djurgårdens IF:
Rinne – Bergvall, Une, Danielson, Kosugi – Schüller, Siltanen – Ståhl, Anderson, Okkels – Priske.
Hammarby IF:
Hahn – Skoglund, Eriksson, Vagic, Winther – Karlsson, Tekie, Besara – Junior Adjei, Abraham, Johansson Schellhas.
Vi avslutar lajven med 3-3-målet från tv-sändningen. Adam Ståhl igen alltså!
Matchen slut direkt på avspark efter 3-3-målet. Adam Ståhl tvåmålsskytt och Hammarby har nu elva poäng upp till serieledning. ”Inget SM-guld för Hammarby” skanderar Dif-fansen.
96′ Återigen är det Adam Ståhl som gör det! Vilken derbykung – även om det alltså slutar 3-3 vilket för Djurgården i denna match måste kännas som en seger
96′ Andra hörnmålet för Djurgården och det i sista sparken. Hahn är rasande över utebliven frispark men målet är godkänt
96′ MÅÅÅÅÅÅL! Det är 3-3
96′ Hörna Djurgården. Domaren låter den slås trots att tilläggstiden egentligen är över.
Vill det sig illa för Djurgården kan det efter denna omgång vara nio poäng upp till Europaplats med flera lag framför sig om sista Europaplatsen – och då känns det rätt kört för Blåränderna.
Jag säger fortsatt eftersom det var åtta poäng inför denna omgång men där Mjällby i går vann borta mot Degerfors med 1-0.
93′ Ståhl hoppas på hörna, det blir inspark. Det ser ut att bli Bajenseger vilket innebär att det fortsatt är åtta poäng mellan serieledarna Mjällby och tabelltvåan Hammarby.
90′ Fem tilläggsminuter annonseras
Den här artikeln handlar om: