KRÖNIKA: “Är Manneh världens mest svårsålda spelare?”  

Google news logo

Följ Fotbolldirekt på

Google news

Han har ryktats vara så gott som klar för både Olympiakos, Coventry och Birmingham.
Trots det har det inte blivit någon flytt för Mjällby AIF:s Abdoulie Manneh.
Frågan är om han någonsin kommer att lämna Listerlandet? 

Foto: Bildbyrån

Efter en mycket fin vårsäsong i allsvenskan stoltserade Aboulie Manneh, 21, med sex mål och två assist och var ett mycket hett ämne på transfermarknaden under sommaren.

Det ledde också till att den gambiska anfallaren reste ner till Pireus för att genomföra läkarundersökning och skriva på för grekiska Olympiakos. Då sades Mjällby AIF tjäna upp till 50 miljoner kronor för affären efter att de och den grekiska bjässen kommit överens om villkoren för en transfer.

Allting var så gott som klart och Manneh själv hade flugit ner till Aten där han även syntes på flygplatsen den 27:e augusti. Senare samma dag uppgav grekisk press att affären hade gått i stöpet då han inte klarade av den medicinska undersökningen, vilket sportchef Hasse Larsson menade inte stämde

–  Han är kärnfrisk, så problemet måste handla om någonting annat. Det känns som att de skyller på det här för att dölja någonting annat, sade han till FD.

I början av september gjorde en granskning från FotbollSthlm och Dagens ETC gällande att den omstridda agenturen Universal ett finger med i spelet när Maif sånär stod för en storförsäljning.

Ett halvår senare hade laget från Listerlandet, för första gången någonsin, lyft Lennart Johanssons pokal och slagit allsvenskt poängrekord. Noel Törnqvist hade redan skrivit på för Serie A-klubben Como och Abdoulie Manneh avslutade säsongen med tio poäng. 

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: