Silly Season

UPPGIFTER: AGF Århus intresserade av Hammarbys Mads Fenger

ANNONS

AGF Århus uppges visa intresse för Hammarbys Mads Fenger.
Danska B.T. uppger att Århus letar ersättare till mittbacken Yann Aurel Bisseck – och att man överväger en affär redan i sommar.

Mads Fenger sitter nu på utgående kontrakt och hans framtid har varit ett stort frågetecken. Men nu uppger danska B.T. att AGF Århus följer mittbacken nära och överväger att köpa loss honom från Hammarby i sommar.

Enligt uppgifterna så letar Århus en ersättare till Yann Aurel Bisseck som sålts till italienska storklubben Inter nyligen.

Samtidigt ska danska klubben kunna tänka sig att vänta ut mittbackens kontrakt, för att ta honom som Bosman i vinter istället.

Århus uppges samtidigt ha fler alternativ än Fenger och det finns ännu inget konkret med Fenger, enligt uppgifterna.

32-åringen har varit i Hammarby sedan 2017. Han har hunnit spela 172 matcher för klubben.

Den här artikeln handlar om:
Fotboll PÅ TV
tisdag 28 maj
19:00 Malmö - Elfsborg Allsvenskan
19:00 Degerfors - Varbergs BoIS Superettan
20:30 Wehen - Regensburg 2. Bundesliga
onsdag 29 maj
19:00 Franke - Täby Svenska Cupen
19:00 Styrsö - Trollhättan Svenska Cupen
19:00 Mjällby - Häcken Allsvenskan
19:00 Sverige U23 - Australien U23 Internationella Vänskapsmatcher
19:30 Haninge - Stockholm Inter Svenska Cupen
21:00 Olympiakos - Fiorentina UEFA Europa Conference League
fredag 31 maj
19:00 Köpenhamn - Randers Superligaen
20:30 Tyskland - Polen EM-kval damer Grupp A
20:30 Irland - Sverige EM-kval damer Grupp A
21:00 England - Frankrike EM-kval damer Grupp A
lördag 01 juni
13:00 Örebro Syrianska - Karlberg Ettan norra
13:00 Degerfors - Utsikten Superettan
13:00 Torslanda - Tvååker Ettan södra
15:00 Naestved - Helsingör Danmark Division 1
15:00 Brage - Öster Superettan
15:00 IFK Göteborg - Elfsborg Allsvenskan
15:00 Östersund - Sandvikens IF Superettan
15:00 Horsens - Köge Danmark Division 1
15:00 B 93 - Hilleröd Danmark Division 1
15:00 Brommapojkarna - Malmö Allsvenskan
16:00 Oskarshamns AIK - Eskilsminne Ettan södra
16:00 Rosengård - Norrby Ettan södra
16:00 Lund - Jönköping Ettan södra
16:00 Ängelholm - Onsala Ettan södra
16:00 Ariana - Olympic Ettan södra
16:00 Friska Viljor - Stockholm Inter Ettan norra
17:30 Halmstad - Gais Allsvenskan
17:30 Sirius - Norrköping Allsvenskan
19:00 Landskrona - Trelleborg Superettan
21:00 Borussia Dortmund - Real Madrid EUROPA: Champions League
söndag 02 juni
13:00 Örebro - Oddevold Superettan
14:00 Djurgården - Hammarby Allsvenskan
14:00 Kalmar - Västerås SK Allsvenskan
15:00 SönderjyskE - Kolding Danmark Division 1
15:00 Ålborg - Vendsyssel Danmark Division 1
15:00 Fredericia - Hobro Danmark Division 1
15:00 Täby - AFC Eskilstuna Ettan norra
15:00 Sundsvall - Helsingborg Superettan
15:00 Örgryte - Gefle Superettan
16:00 Trollhättan - Torn Ettan södra
16:00 Vasalund - Nordic United Ettan norra
16:30 Värnamo - Mjällby Allsvenskan
16:30 Häcken - AIK Allsvenskan
17:00 Varbergs BoIS - Skövde AIK Superettan
18:00 Atalanta - Fiorentina Serie A
måndag 03 juni
18:00 Skottland - Gibraltar Landskamp
19:00 Kroatien - Nordmakedonien Landskamp
19:00 Assyriska FF - Stocksund Ettan norra
20:00 Albanien - Liechtenstein Landskamp
20:45 Tyskland - Ukraina Landskamp
20:45 England - Bosnien Hercegovina Landskamp
tisdag 04 juni
18:00 Slovenien - Armenien Landskamp
18:30 Sverige - Irland EM-kval damer Grupp A
19:00 Hammarby TFF - Sollentuna Ettan norra
19:00 Lödde - Ariana Svenska Cupen
19:00 Landvetter IS - Falkenberg Svenska Cupen
19:00 Sverige U23 - Germany U23 W Landskamp, damer
20:00 Belgien - Tjeckien EM-kval damer Grupp A
20:15 Schweiz - Estland Landskamp
20:30 Rumänien - Bulgarien Landskamp
20:45 Österrike - Serbien Landskamp
20:45 Irland - Ungern Landskamp
20:45 Portugal - Finland Landskamp
21:00 Italien - Turkiet Landskamp
21:00 Frankrike - England EM-kval damer Grupp A
21:30 Spanien - Danmark EM-kval damer Grupp A
onsdag 05 juni
14:00 Elfenbenskusten U23 - Sydkorea U21 Maurice Revello Tournament
17:30 Mexiko U23 - Frankrike U20 Maurice Revello Tournament
19:00 Danmark - Sverige Landskamp
19:00 Oskarshamns AIK - Jönköping Ettan södra
19:00 Viggbyholm - Karlberg Svenska Cupen
20:45 Spanien - Andorra Landskamp
21:00 Frankrike - Luxemburg Landskamp
Allsvenskan
# LAG M V O F GA P
1 Malmö FF 12 10 1 1 25 31
2 Djurgårdens IF 11 8 1 2 16 25
3 Gais 11 7 0 4 3 21
4 Mjällby AIF 12 6 2 4 6 20
5 Hammarby IF 11 6 0 5 3 18
SE FULLSTÄNDIG TABELL
6 AIK 11 5 2 4 -1 17
7 BK Häcken 12 5 2 5 -1 17
8 IF Elfsborg 12 5 1 6 2 16
9 Halmstads BK 11 5 0 6 -6 15
10 IF Brommapojkarna 11 3 5 3 -2 14
11 IFK Värnamo 11 4 2 5 -3 14
12 IK Sirius 11 3 3 5 -5 12
13 IFK Göteborg 11 3 2 6 -7 11
14 IFK Norrköping 11 3 2 6 -13 11
15 Kalmar FF 11 3 1 7 -7 10
16 Västerås SK FK 11 1 2 8 -10 5