Uppgifter: Newcastle nekar miljardbud på Alexander Isak

Alexander Isak ryktas ha rest till Spanien för att träna individuellt med Real Sociedad.
Nu uppger The Athletic att Newcastle har nekat ett megabud på Isak från Liverpool – och erbjudit honom ett nytt kontrakt.
Enligt uppgifterna ska budet vara värt 1,55 miljarder kronor.

Det var under gårdagen som Sky Sports rapporterade att Alexander Isak har lämnat England – och rest till Spanien.

Detta mitt i det som är en het transfersoppa där Liverpool uppges vara nära att lägga ett rekordstort bud på anfallaren. Så sent som i onsdags gjorde uppgifter från transferjournalisten Nicolo Schira gällande att Liverpool och Alexander Isak är överens om ett kontrakt fram till sommaren 2030 (med option om ytterligare ett år).

Sedan tidigare har det även stått klart att Isak inte har rest med resten av Newcastle till Asien för deras försäsongsläger – där den officiella orsaken handlar om en lättare skadekänning.

Under fredagen kommer nya uppgifter om Liverpool och den svenske stjärnan. Det är The Athletic som skriver att Newcastle har nekat ett bud på Alexander Isak. Budet ska vara värt 120 miljoner pund – eller 1,55 miljarder kronor – enligt Fabrizio Romano. Däremot kommer inte Newcastle att sälja Isak förrän man har hittat en ersättare till honom anfallspositionen.

Tillsammans med The Athletics uppgifter skriver de att Newcastle även ska ha erbjudit Isak ett nytt kontrakt. I det nya avtalet ska det finnas en bestämd summa för vilken en annan klubb kan köpa honom år 2026.

Alexander Isak står noterad för 62 mål på 109 matcher med Newcastle United.


Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: